| Like555 a întrebat:

Nu inteleg ceva, cum faci un joc in C++ daca atunci cand rulezi se deschide in cmd si cum faci tu un joc..harta? In c++ ca nu cred ca merge.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu intelegi pentru ca probabil tu stii 1-2% din ce inseamna C++.
Exista o groaza de librarii care lucreaza cu grafica in c++. OpenGl ar fi una din ele.

Dupa cum stii dupa ce compilezi C++ iese un executabil. Tu ai facut executabile pana acum care probabil nu fac altceva decat interactioneaza cu text.

| sierra1 a răspuns:

"harta. in c++ ca nu cred ca merge"

dracă lunetistule, mai scrie câteva zeci de mii de linii de cod, așa in joacă, și apoi o să ințelegi. Se numește autoinvățare

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Urmareste pe internet o gramada de tutoriale despre asta :)
https://www.youtube.com/watch?v=lBRXOZSUw54&ab_channel=Progrematic

Este plin. Desi nu recomand C++ pentru jocuri.

| Sekim a răspuns:

Nu stii destul C++ atunci. In plus, in mare parte NIMENI nu creeaza harta si personajele etc. in C++. Alea sunt modele 3D facute de specialisti. Atat personajele, harta etc. cat si actiunile lor, efectele si tot. Spre exemplu in Metin sa zicem, harta se face in World Editor ( program special pentru Metin, nu il poti folosi la altceva ). Caracterele sunt modele 3D, armurile si armele sunt modele 3D.