| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu prea le am cu calculatoarele si as vrea sa fac un PC cu i3 9100f si RX580 8gb.
Sunt compatibile si bune pentru gaming?
As vrea recomandari de componente si placa de baza compatibila cu aceste componente.
Mulțumesc

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine ne zici tu frumos ce buget ai si daca esti in tara? PCGarage are o promotie acum cu 200 de asamblari gratuite, nu stiu daca o mai prinzi, dar cand vii cu i3 9100f si RX580 din fundul gradinii nu are nici un sens. Sa stim de ce suma dispunem si facem ceva frumos de tot.

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt in tara, si as avea un buget de maxim 2500 de lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduConstantin200):

Cu monitor sau fara? Din calculatorul actual mai poti pastra ceva? Ce ai acum? Posibil macar carcasa si perifericele sa le poti folosi. Fiecare leu conteaza si 2500 nu e un buget prea generos...

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am monitor si periferice, PC ul e slab spre foarte, sa zicem ca il mai folosesti la un YouTube sau un film si jocuri in jur de 2010, are cateva componente iestite de pe piata.
Oricum, nu e mare graba, daca astept pana de Pasti pot scoate un buget frumusel punand in calcul si reducerile.

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cat despre carcasa, nici nu ma gandesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduConstantin200):

Carcasa si sursa sa inteleg ca nu le poti folosi in continuare? Ideea e ca nu prea faci mare lucru de pasti. Si in extra-sezon sunt oferte misto la multe componente. P.S. Si al meu are componente iesite de pe piata si joc relax jocuri din 2020 chiar, nu e bai. Ce rezolutie are monitorul tau? Foarte importanta treaba asta, pentru ca daca e rezolutia mica te descurci de minune si cu o placa video mai ieftina.

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E si asta destul de vechi, 1366x768 si as vrea sa il schimb mai incolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduConstantin200):

In cazul asta am o idee geniala - ia un AMD potent si foloseste-l cu placa video integrata! AMD-urile cu integrata la rezolutia aia iti duc fara probleme cam orice joc, chiar daca la unele o sa trebuiasca sa dai detaliile pe la medium. Intre timp stringi bani si de o placa video pentru cand iti vei lua monitor. O sa revin mai tirziu cu doua configuratii, una pe Intel si RX 580 si cealalata pe AMD cu integrata. Cred ca voi incerca si una AMD + NVIDIA pentru ca pe partea de video cam sunt probleme cu driverele la AMD in ultima vreme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hai ca am reusit sa incropesc ceva destul de frumusel foarte aproape de pretul tau - si nu uita ca ai si asamblare moca care altfel te-ar fi costat inca vreo 100 RON: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4111914/
Am mers pe 9100f si RX 580 dar am reusit sa strecor si 16 GB RAM, o sursa foarte buna, SSD de 480 GB.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si mai frumos, fara placa video, dar pentru monitorul tau procesorul asta va rupe jocurile in doua. In plus, ai stocare cu MULT mai rapida, cel putin Windowsul o sa zboare (cold boot de sub 10 secunde), am pus si un hard de 2 TB sa ai loc, placa de baza nu e chiar ieftineala, memoriile sunt mai serioase. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4111934/
Benchmark joace: https://www.youtube.com/watch?v=pdR4VHCHW2E

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imi place sistemul dar parca carcasa as schimba o cu ceva cu panou de sticla sa am vedere mai lejera la sistem. Mersi mult

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduConstantin200):

Eu m-am focusat pe ce e cu adevarat important. La ce te incinta geamul? Eu unul il am jos in stinga biroului. Bine, am carcasa de vreo 4-500 RON din alte motive, in special m-a interesat sa fie compacta si sa aiba airflow decent fara sa faca prea mare galagie. Corsair Obsidian 350D, varianta fara geam. Vrei geam low-cost, ai asta - https://www.pcgarage.ro/carcase/floston/red-bars/
Vrei ceva de tinut 10 ani+, ai asta: https://www.pcgarage.ro/carcase/SilentiumPC/armis-ar7-tg/

| lpavel a răspuns:

Mergi la magazinul asta si iti alegi ce vrei iar programul lor iti va arata daca sunt compatibile componentele intre ele!
Deci mergi aici: http://www.caro.ro/configurator.php