| hUnTERRRRRR a întrebat:

Salut, nu stiu ce a patit routerul meu ca nu mai are internet, cand bag cablul direct in pc merge internetul dar cand il bag in router nu mai merge, i-am dat si resetare si tot degeaba.
Imi apare si o eroare cu dns isn t responding

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa configurezi router-ul din nou.
Citeste si executa pas cu pas instructiunile din Manualul de Utilizare a router-ului (daca nu-l ai, atunci il poti gasi dupa fabricantul + modelul router-ului, scris pe eticheta de pe partea inferioara + "service manual").
Atentie mare la minuscule si majuscule la numele si parola, in caz ca trebuie la acces wan (de exemplu: daca esti la RDS =Digi).

| ZEwLupu a răspuns:

Poți sa incerci sa dai flush la dns:
Deschizi cmd cu run as administrator si introduci comenzile de mai jos pe rand apoi dai restart la PC

ipconfig /flushdns
ipconfig /registerdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
netsh winsock reset

| Zuzu1991 a răspuns (pentru ZEwLupu):

Dude, mai bea cafea, lasa bautura, si eventual cautate
nu numai ca in router nu poti da comenzile alea, dar a mai si spus ca pe PC ii merge, deci pe PC le dai de nebun!

@ hUnTERRRRRR incearca sa accesezi pagina de administrare a routerului si sa vezi ce se intampla in el, cauzele pot fi multiple, deci noi putem doar ghici

| GabrielaTrandafir a răspuns:

Inseamna ca suportul de mufa al routerului s-a stricat