| cristicbr a întrebat:

nu stiu daca aici ar trebui sa pun aceasta intrebare, dar, incerc! happy asadar, am o problema la calculator, si anume! in urma cu cateva zile mi-a expirat antivirusul..si, pana sa il activez mi-a intrat un virus, de nu mai stiu ce sa fac! problema e ca nu ma lasa sa mai vad ce am in calculator! mi-a sters TOT! am reinstalat windows-ul.dar in partitia D..tot nu pot intra! adica..imi arata ca partitia D este ocupata, ca am pe ea documentele ce le aveam.dar nu le pot vedea! cand intru in D imi arata "empty" straight face ..rog sa ma ajutati, daca stiti ceva!

12 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Instaleaza windowsul la partitionare sterge toate partitiile si formateaza tot hardul intr-o singura partitie si il repartitionezi dupa reinstalare cu Partition Magic.

| cristicbr explică (pentru jhonny999):

Daa...dar nu vreau sa pierd ce aveam in D! sad

| jhonny999 a răspuns:

Incearca cu utilitarul FixDrive1.3 sa deschizi partitiia.

| cristicbr explică (pentru jhonny999):

Tot nu a mers jhonny... sad mersi oricum!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E posibil să fi "migrat" virusul şi pe acea partiţie, sau poate n-ai formatat hardul când ai reinstalat Windows-ul...

Ori poate ai avut pusă parolă la celălalt Windows şi atunci NU vei mai putea deschide documentele respective.

Încearcă să-ţi instalezi Avast 7 de la linkul : http://www.avastantivirus.ro/free-antivirus şi apoi scanează partiţia D.

| cristicbr explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| cristicbr explică (pentru cristicbr):

Tin sa zic..ca am facut scanare la partitii cu nod32. dupa ce am reinstalat windows-ul! si..nu mi-a gasit niciun virus straight face si n-am avut parola la windows.worried

| cristicbr explică (pentru bursuc001):

Am scanat tot calculatorul cu Avast 7...si, nimic! sad nu stiu ce are..ma enerveaza..ca totusi imi apare ca am documentele acolo! hardul e ocupat! dar cand intru ..imi zice empty! crying

| bursuc001 a răspuns (pentru cristicbr):

Cu plăcere!

Sper că scanarea cu Avast ai făcut-o "programată" la restart, deci faci DOAR scanare ( scanare la boot-are )...

Dacă nu, atunci REFĂ scanarea : intri în Avast/Scanează sistemul/scanare la boot-are/Scanează acum şi în interogaţie dai restart acum.

Dacă tot aşa face, încearcă ( dacă n-ai încercat deja ) să intri în D cu click dreapta/browse şi vezi dacă-l deschide.

Dar, repet, dacă partiţia D este pe acelaşi hard ca şi C ( unde ai avut viruşii ) atunci virusul a "migrat" pe tot hardul şi din acea cauză NU mai poţi accesa partiţia D, a şters date din el şi vei fi NEVOIT să-l formatezi ( şi astfel să pierzi datele de pe el )!

Dacă D este pe alt hard, poţi lua hdd-ul şi-l pui în alt Pc ( al unui prieten ) şi vezi dacă-l poţi deschide/citi...

Dacă NU, atunci cum spunea jhonny999 : Instaleaza windowsul la partitionare sterge toate partitiile si formateaza tot hardul intr-o singura partitie si il repartitionezi dupa reinstalare cu Partition Magic.

| cristicbr explică (pentru bursuc001):

Din pacate D este pe acelasi hard! sad am sa merg la vreun service de calculatoare..sau ceva de genu. poate rezolv ceva acolo! inca o data..mersi mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru cristicbr):

Cu plăcere!

Păcat că nu s-a putut rezolva mai mult.

| cristicbr explică:

Mai pot recupera ce am in D? sau nu!?