| bogdan19946 a întrebat:

Salut, nu stiu daca am nimerit categoria dar am cumparat si eu o masinuta cu telecomanda din Germania frecventa 2.4 ghz model redbull prinde 30 km/h raza actiune peste 70 de metri si mi s-a stricat placa de pe masinuta, am desfacut-o si am vazut ca s-au prajit integratele (probabil a intrat apa). De unde as putea cumpara alta placa din Romania?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O duci la un electronist sa i schimbe integratele alea, daca se gassesc, originale sau echivalente si iesi m ai ieftin ca bani.

| andreia67 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt 99% sanse sa NU gasesti integratele alea sau sa te coste totul mai mult decat placa cu totul. Sau sa le gasesti, dar fara softul din interior sa fie fix O. Solutia este o placa functionala identica dintr-o masinuta cu alt defect sau sa o gasesti pe Aliexpress.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreia67):

Nu am pus eu intrebarea, nu mie trebuie sa mi spui, ci celui care a pus intrebarea cu masinuța. Eu doar i am dat o idee, daca merge e ok daca nu vede el.

| CPAElites a răspuns:

Integrate? Esti sigur? Poate erau tranzistori, rezistente etc.
Pe acele "integrate" trebuie sa scrie ceva pe ele, spune acel cod sa-ti caut de ce ai nevoie.

| bogdan19946 explică (pentru CPAElites):

Nu se prea mai vede prea mult din cod. Si da sunt sidur ca sunt integrate. Sunt 4 sintegrate cu 8 picioare si unul cu 16 sau mai multe nu maibstiu sigur.

| alex495 a răspuns:

Cauta grupuri pe Facebook de pers cu masini din astea. Din ce stiam eu toate astea se aduc de afara, in Ro nu avem magazine de chestii din astea ca s scumpe si n ar avea cine sa cumpere. Cauta grup si trebuie sa fie unu din asta de aduce la comanda sau sa aiba el in plus acasa sa ti dea si tie