| shacoAP a întrebat:

Nu sunt un tip caruia ii place sa stea prea mult la calculator, dar imi place mult sa stau sa editez video-uri sau sa lucrez la video-uri sau sa editez in photoshop. Sunt ceva site-uri pe care as putea "lucra" sau ceva de genul? Am doar 17 ani si as vrea sa incerc sa devin incet-incet independent. M-am saturat sa le tot cer bani alor mei.

8 răspunsuri:
| xSega a răspuns:

Poți folosi talentul asta sa faci clipuri pe Youtube, ca să ajungi să lucrezi pentru un site e cale lunga

| shacoAP explică (pentru xSega):

Nu neaparat pentru un site, auzisem la un moment dat de FreeLancing sau ceva de genul dar nu stiu cum sta treaba cu asta. Din YT se pot castiga bani? nu visez la sume de sute de dolari pe video dupa jumatate de an, dar nici sa castig 1-2 dolari pe video

| NLS a răspuns (pentru shacoAP):

Se castiga destul de bine din Youtube, dar trebuie sa ai idei care sa "prinda" la public.
Multi Youtube-eri romani isi fac lejer un al doilea salariu din asta.
Iar cei haiosi, sau care au ceva important de spus, dar si cei cu carisma, chiar 2-3.

Bineinteles, castigul creste in timp, odata cu cresterea numarului de urmaritori.
Inceputul e greu,

| shacoAP explică (pentru NLS):

Dar daca voi incerca sa fac content in engleza, pentru a putea prinde in mai multe tari, se monetizeaza in functie de tara din care este urmarit videoclipul meu sau tara din care creez eu contentul?

| NLS a răspuns (pentru shacoAP):

Din tara ta. Tine cont ca poti crea dupa un timp si un mic contract de afiliere cu un brand, sau un site... care iti aduce un alt castig suplimentar. Dar acest lucru se poate intampla numai dupa ce ai un numar mare de urmaritori, altfel nu va fi nici o firma interesata sa-i faci tu reclama.

| shacoAP explică (pentru NLS):

Mi ai putea da si niste sfaturi? Ce sa fac si ce nu sau cum sa cresc mai usor?

| NLS a răspuns (pentru shacoAP):

Https://www.youtube.com/watch?v=vnEfGPbtxv4

uite o idee. Dar nu copia intocmai stilul, si nici replici sau brandul " 3lăr ", caci poti avea probleme.
Si aici intervine destula editare, deci, in afara de a castiga bani, faci si ceva ce iti place.
Bineinteles, daca nu ai atitudinea si umorul lui, te poti ocupa doar de editare si filmare, si cauti un prieten care e in stare sa faca entertainment.

| shacoAP explică (pentru NLS):

Am uitat sa precizez, nu prea as vrea sa apar eu in clipurilaughing