| DraghiciCristian a întrebat:

Salut,numele meu este Cristi si am o problema cu pc-ul, apas pe butonul start.[il pornesc adica] apoi incepe sa functioneze normal doar ca nu mi se aprinde monitorul,desii monitorul nu are nimic,e total in regula, unii mi-au spus ca este placa video stricata,, va rog daca stie cineva sa-mi spuna..multumesc

5 răspunsuri:
| Danişor a răspuns:

Verifica cablu ce face legatura dintre monitor si unitate(cablul video vga) precum si alimentarea monitorului la priza. daca, cand pornesti pc-ul, ledul monitorului se face verde 2 secunde, apoi se inchide, e clar placa video. daca ai mufa pe placa de baza(adica ai placa video intergrata) scoate mufa din unitate de la palca video si pune-o in placa video intergrata! o muti dintr-o parte in alta. teoretic, daca nu-s schimbate setarile din bios, ar trebui ca monitorul sa iti mearga cu placa video integrata (onboard) si da poate placa video poate fi stricata. Funda?

| simpluone a răspuns:

Ca sa fi mai sigur va trebui sa imprumuti un monitor care sti ca merge si sa-l conectezi la pc. Daca nici acela nu se aprinde atunci da probabil este placa video. Daca ai placa video separata de placa de baza (nu integrata in placa de baza) o poti schimba. Daca este integrata incearca sa dai intai un reset la bios.

| Anticarul a răspuns:

Daca face un bip la pornire, atunci e placa video, daca nu face, verifica memoriile RAM

| TurboBoost a răspuns:

Placa video stricata, aceeasi problema am avut-o si eu.Monitorul nu primeste impulsuri de la placa, desi este pornit, nu-i asa?

| DraghiciCristian explică:

Deci monitorul nu are nimic am 2 pc-uri iar acum monitorul il am pe asta. de pe care scriu eu acum deci monitorul nu are nimic.pur si simplu pc-ul porneste normal iar apoi collerul merge usor si constant fara sa se aprinda monitorul...