| HaRa0404 a întrebat:

Numele meu este Mihai iar, acum cateva zile mi-am instalat photoshop si after efects cu trial aplicatia lor pentru a da open si toate prostiile, mi-a stricat calculatoru nu stiu daca este de la ea sau de la windows dar mi-a sters din pc cam toate folderele, aveam multe chestii salvate in el daca stie cineva cum sa fac sa imi recuperez toate fisierele ca, aveam unele conturi, am incerc sa le caut prin tot pc-ul prin tot nu stiu ce trebuie sa mai fac daca nu gasesc solutie o sa dau mesaj la cei de la windows sa vad daca ei o sa ma ajute

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mi se pare ca "After efects" ce ai instalat este de la un virus, care ascunde folderele si fisierele vizitate.
Recuperarea se poate face in 2 etape:
1. Devirusarea calculatorului (se poate face online, de aici: https://www.eset.com/us/home/online-scanner )
2. Se porneste (booteaza) calculatorul de pe un sistem exterior (preferabil Linux) si se scot atributele de ascundere /se copiaza fisierele dorite in alt locas, alt dispozitiv (de exemplu pe un stick de memorie USB sau un alt hard disk, de salvare). Aceasta operatie poate necesita cunostintele mai avansate a unui informatician.

| HaRa0404 explică (pentru Bula):

Multumesc tare mult de informatie, apreciez

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De unde sa stim noi ce-ai facut cu PC-ul propriu? Parerea mea e ca nu e de la ea.

| PainTech a răspuns:

Salut! Cum a spus si Bula ce ai descarcat tu este un virus. Din proprie experienta recomand ca antivirus Malwarebites. Daca te mai intereseaza dupa asta AE si PS, te ajut eu. Doar da-mi mesaj privat sau reply la raspuns.

| HaRa0404 explică (pentru PainTech):

Pai eu sunt desiigner si mi-a sterst tot poze care am lucrat 10 ore si acum ce fac?

| PainTech a răspuns (pentru HaRa0404):

Nu cred ca esti designer. Designerii nu folosesc varianta demo a programelor in care lucreaza des. Pasionat de design poate, nici eu cu cateva sute de ore in produsele Adobe nu ma pot numi designer.

| AlexSalling a răspuns:

Poti incerca folosind Recuva, Wondershare Recovery. Nu inteleg ce ai facut la calculator, dar nu lasa sa-ti strice ziua de azi. Paste fericit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexSalling):

Poftă bună

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca Ai instalat astea de pe Adobe creative cloud atunci nu Este sigur de la PhotoShop so after effects. Ai fi umblat tu pe unde nu trebuie... Paste fericit

| GamingSiAtat a răspuns:

Am vazut ca ps after effects are un virus in fisierele lui