| AndreiAron656 a întrebat:

Salut, o intrebare pentru cei foarte priceputi in Microsoft Excel, care cunosc tabelele si graficele, cum completez acest tabel?(o sa las link cu el), intrebare este ce comenzi trebuie sa pun si cum aflu procentele alea de 2% etc. Am nevoie urgent de ajutor, multumesc anticipat! : )

https://imgur.com/gallery/mAadT

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
In fiecare celula scrii formula de calcul (cu semnul "=" in fata! ) si automat se calculeaza si se afiseaza valorile formulei.
Daca vrei si grafic, atunci marchezi zona dorita, dai click-dreapta si urmezi pasii pentru crearea graficului.

| AndreiAron656 explică (pentru Bula):

Problema este ca nu stiu formulele de calcul

| RoCkKiD a răspuns (pentru AndreiAron656):

Atunci ai probleme mai mari decat faptul ca nu stii sa iti faci tema.

| Gabriel9707 a răspuns:

Pai ca sa afli cat este 2% din unu procedezi asa:
1. Faci semnul egal in casuta in care trebuie afisat rezultatul.
2. Dai click pe pretul la paine dupa care faci semnul de inmultire "*" si dai click pe procentul de pe luna februarie.
3. Enter, si gata.

Sper ca te-am ajutat.

https://imgur.com/a/rwXU2

| AndreiAron656 explică (pentru Gabriel9707):

Mersiii, si la ultima parte cum completez, acolo cu "valoarea (in ron)...

| Gabriel9707 a răspuns (pentru AndreiAron656):

Pai nu este prea concret tabelul, din cauza ca nu imi dau seama daca este totalul pe toate lunile sau doar de la luna la luna, dar doar trebuie sa plusezi valoarea de pe luna ianuarie plus rezultatele de pe celelalte luni.