| RaveNSaD a întrebat:

Salut, o intrebare pentru cei pasionati de IT.
Bun, deci vreau sa imi iau un PC dar problema mea este ca nu stiu cum e faza cu netul, adica am doar un cablu de net care este băgat în router. Si as vrea si eu sa stiu, merge sa ma conectez la router pentru internet la PC? Caci am doar un laptop si acela il folosesc pe router, nu am nici un cablu la el, dau acolo la connect wireless si atat. Dar la pc am inteles ca nu merge sa ma conectez pe router daca nu am cablu. Cum e?

Răspuns Câştigător
| 28cosmin a răspuns:

Salutare... Într-adevăr nu îți merge să te conectezi la router de pe PC de cât printr-un cablu de ethernet, ce poți face ca să te conectezi la o rețea wireless de pe PC fără a conecta vreun cablu este să îți iei un adaptor wireless, pe care îl conectezi în spate la un port USB al PC-ului îl lași să își instaleze driverul necesar, după în partea de jos lângă ceas îți va apărea exact ca la laptop iconița de wireless, așa poți rezolva problema... sau mai este una mai simplă îți conectezi PC-ul la router printr-un cablu de ethernet și ai rezolvat problema mai rapid.

Uite recomandări de adaptoare wireless:
Dacă ai router TP-Link:
https://mediagalaxy.ro/......ARCHERT3U/

Dacă ai router Tenda:
https://mediagalaxy.ro/......cpd/ADWU3/

Acum ți-am enumerat două adaptoare wireless care sunt bune și la un preț mai mic, sunt și mai scumpe de atât.

Sper că ți-am fost de ajutor cu acest răspuns!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu (si viteza ceea mai buna) este sa cpnectezi PC-ul la router cu un cablu ethernet (daca ai asemenea mufe pe ambele).
Orice alta modalitate (wi-fi, alte tipuri de conexiuni) va functiona mai incet si va implica costuri suplimentare relativ mari.

| anonimg a răspuns:

Ai doua posibilitati sa conectezi pc-ul la router:
1. Prin cablu. Cumperi un cablu de internet suficient cat sa ajunga de la router la pc. Exemplu: https://www.emag.ro/......DMGJBDBBM/
Il gasesti si la magazinele de reparatii pc. Dar mai ales trebuie sa fie un cutia de la routerul tau.

2. Prin wifi (wireless). Cumperi o placa de retea wireless si o conectezi la pc. Aici ai mai multe posibilitati:
-placa de retea interna
-placa de retea externa (adaptor/stick de captare wireless de la router). Ambele categorii se gasesc in lista de mai jos: https://www.emag.ro/adaptoare_ethernet/c?ref=bc
Le selectezi dupa rata de transfer (viteza), si bineinteles, dupa pret. Oricum ar fi, rata de transfer a placii wireless sau adaptorului, sa nu fie mai mica decat viteza de transfer a routerului, pentru ca vei avea o viteza mai mica. Iar daca cumperi cu o rata de transfer mai mare, nu vei avea o viteza mai mare la internet, ci doar placa/adaptorul vor fi mai scumpe.

| siriusblack98 a răspuns:

Iti trebuie doar un cablu pe care il introduci in PC si in router, atata tot. Uite aici https://www.emag.ro/......D3VPVWBBM/ Iei si tu unul mai scurt ca asta are 30 de metri.

| flixbuster a răspuns:

Pentru desktop, ori te conectezi cu cablu - daca si desktop-ul si router-ul au port-uri Ethernet. Daca nu vrei sa te intinzi cu cabluri, atunci poti cumpara o placa de retea wireless pe USB (= externa) sau PCIe (= interna) si te conectezi la fel cum faci si cu laptop-ul. In functie de cat de buna e router-ul, placa de retea si cati pereti de beton ai intre, semnalul wireless va fi mai puternic sau mai slab. Cu cablu nu prea dai gres, merge full speed oriunde il duci.

| Algo098 a răspuns:

Depinde de router. Eu am la router in afara de cablul de net 4 iesiri prin cablu si merg toate simultan, plus Wifi fara fir. Daca routerul ar fi numai cu wifi, s-ar putea folosi un adaptor wifi pe usb la calculator pentru a-l conecta fara fir, dar viteza ar fi mai mica decat prin cablu. Exemplu de cablu utp de la router la calculator: http://altex.ro/cablu-de-retea-utp-cat6-hama-20090-10m-alb/cpd/CAB20090/
Daca e de cat6 e mai bun decat cel de cat5, viteza maxima e mai sigur de obtinut.
Exemplu de adaptor wifi pe usb: http://altex.ro/......e/dir/asc/

| Mirel4412 a răspuns:

Cea mai buna solutie e cea cu firul. Asa ai cea mai buna conexiune si ping mic in jocuri(depinde si de la cine ai net)
Ca sa conectezi pc-u la router cred ca ti-ar trebui un stick, pe care-l introduci in pc.

| GoodTV3 a răspuns:

Salut,daca iti iei pc, va trebui sa ti cumperi o placa de retea.

| LegendarySOUL a răspuns:

Acel cablu bagat in router vine cuplat la switch si apoi in routerul tau, tu ai alte porturi aditionale unde poti baga un cablu mufat utp tip RJ45 tata (https://www.emag.ro/......D5444SBBM/ si celalalt capat de cablu il bagi direct in portul de la unitatea ta.
Trebuie instalat si driverul de internet daca nu ai imediat internet dupa conectarea cablului, posibil sa resetezi si adaptorul din command prompt dar astea dupa ce cumperi un cablu utp.