| anonimyus a întrebat:

O mare problema cu un pc, prima problema cand deschid pc imi apare eroarea asta Disk Boot Failure. Insert System Disk And Press Enter, am schimbat hdd dvd-rom, sursa nimic. Am schimbat in alta unitate pe o placa de baza noua, am pus componentele de pe primul pc, si imi apare aceeasi eroare Disk Boot Failure. Insert System Disk And Press Enter. Cand deschid pc imi da eroarea asta. Nu pot sa bag cd cu windows pentru a il instala! In bios nu imi citeste hdd si nici dvdrom. Soluti?

7 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Cred ca windowsul este pe harddisk dar biosul nu il vede.pentru windows 7 este o solutie dar iti trebuie dvd-ul cu el.il bagi in unitate il dai sal buteze si cand ajungi in prima fereastra nu dai sal instaleze ci apesi pe reparare mai jos.la windows xp nu stiu ce solutie este

| anonimyus explică:

Am ATA, si cum fac acele setari?straight face

| ShArKeR a răspuns (pentru anonimyus):

Scoate jumperul de pe hard disk (este o chestie mica unde intra mufele), scoate-o si bag-o in al 2-lea slot, cate HDD ai?

| anonimyus explică (pentru ShArKeR):

Am un hdd, nu am al 2 slotstraight face

| ShArKeR a răspuns (pentru anonimyus):

Sunt 4 randuri de zimti acolo unde era jumperul, trebuie sa-l pui in al 2-lea rand

| ShArKeR a răspuns (pentru ShArKeR):

Din stanga inspre dreapta

| ShArKeR a răspuns:

Ai setari gresite in bios, ce tip de HDD ai? ATA/SATA?