| EdyEdyson a întrebat:

Salut, o memorie ram de 8 gb sau 2 de 4 gb? (ddr3). Cu radiator pe ele sau fara?

10 răspunsuri:
| bestkid a răspuns:

2 de 4GB

| I0nuT55 a răspuns:

De unde sa stim noi?
Nu te poti uita si tu?

| jon22 a răspuns:

O plăcută de 8 sau doua de 4 nu are importanta performanță este același.Cu radior pentru a avea o răcire mai bune.Îți recomand sa mergi pe HyperX

| KLiNK a răspuns:

2 de 4 GB. Asta deoarece vor lucra in dual channel. Trebuie sa le pui in slotul de aceeasi culoare. De exemplu: Ai 4 sloturi. 2 galbene si 2 portocalii. Cei 2 rami ii bagi in cele 2 sloturi portocalii (sau galbene). Dar sa fie aceeasi culoare.

| KLiNK a răspuns (pentru jon22):

Mult mai bine 2x4. Vor lucra in dual channel si vor avea latimea benzii dubla fata de unul de 8gb.

| EdyEdyson explică (pentru KLiNK):

Ok, si daca la placuta de 8 gb cu radiator pe ea scrie la performance dual channel? Vazusem ceva de genu cu dual da nu stiu daca este exact asa cum ai zis tu.

| KLiNK a răspuns (pentru EdyEdyson):

Este exact cum am zis eu. Cauta pe wikipedia daca nu ma crezi. Daca sunt la performante dual channel treaba ta. Acum nu stiu cat de adevarat este.

| Jipa95 a răspuns:

Indicat ar fi ( daca nu ai intentia sa faci pe viitor upgrade mai mare de 8gb si/sau ai o placa de baza cu mai mult de 2 sloturi ram ) cele 2 placute a cate 4gb, pentru ca for functiona in dual channel si vei avea o performanta mai sporita. Iar daca le iei si cu radiator pe ele, foarte ok inseamna ca se pot overcloka.

| EdyEdyson explică (pentru Jipa95):

Am 2 sloturi, memoria maxima este de 8 gb la palca de baza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

2- de 4 daca memoria maxima este 8. Una de 8 Gb nu va merge. Cu radiator sunt mai performante fiindca nu se incalzesc.