| Zinv a întrebat:

Salut. O parere la wishlist-ul asta va rog: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5285707/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da,
sunt compatibile, sistemul e echilibrat, intre placa video si procesor nu va exista bottleneck, ambele fiind componente din zona de mijloc, iesite pe piata in acelasi an

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0Yh185/1/general-tasks/

Placa de baza are socket LGA 1200 (socket folosit de seria 10xxx si 11xxx de procesoare),
si e un chipset de top (Z590, asta inseamna ca poti pune si procesoare mai capabile pe ea pe viitor, precum 10700K, 11700K, 10900K, 11900K)

Primul lucru pe care trebuie sa il faci, e un update de BIOS.
Trebuie sa ai BIOS versiunea F7 ca sa nu ai probleme (F8 inca e in beta, nu se recomanda)

https://www.gigabyte.com/......1x/support

Daca nu te descurci cu update-ul, imi poti scrie pe privat un id de Discord si te ajut.

Placa video e ok, desi are doar 2 sloturi grosime, doar 2 ventilatoare, nu e un monstru (3080 Ti) sa aiba nevoie de 3 sloturi si 3 ventilatoare pentru o racire buna.

Sper insa ca vei folosi o rezolutie 1080p, ea duce si jocuri 2K fara probleme, insa fps-urile mai scad in ACEL caz, si e pacat sa nu ai o experienta foarte buna.

Se monteaza in slotul gri, de deasupra bateriei rotunde, nu in cel negru.

SSD-ul e bine ales,
insa ai mai avea o varianta, daca eventual doresti viteze putin mai mari
si un TBW mai mare (cantitatea de date pe care producatorul estimeaza ca o poti scrie inainte ca SSD-ul sa inceapa sa piarda celule):
Ce e comic insa: Lexar are doar PCIe 3.0 si obtine viteze mai mari
in timp ce Kingston are standard mai nou, 4.0, si obtine viteze semnificativ mai mici. Probabil nu e folosita eficient latimea de banda, sau controllerul e mai prost la Kingston, nu stiu exact.
Sau mint/exagereaza Lexar la specificatii, ceea ce nu as crede insa.
Sunt in top 3 la memorii pentru foto-video (carduri microSD, SD).

https://www.pcgarage.ro/ssd/lexar/nm620-1tb-pci-express-30-x4-m2-2280/

E cum doresti. Nu inseamna ca cel ales de tine e prost, dar parca eu as risca cu Lexar, specificatiile sunt mai bune, si nu e un producator slab/indoielnic.

RAM-ul ideal, pentru a NU-L MAI SCHIMBA IN VIITOR ar fi un kit de 2x16GB, la 3600MHz, si latenta CL16

Dar probabil stii deja asta, si ai vazut si pretul, (517 RON)

https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Asa ca daca nu dispui de finantele necesare, ramai la ce ai ales tu, ca e bine.
Ziceam doar sa iei acum mai bine, ca sa nu fii nevoit sa il vinzi peste 4 ani la un pret dezavantajos, sau mai rau - sa nu gasesti cumparator, toti vanand atunci DDR5 sau DDR4 cu minim 3600MHz.

Carcasa e bine aleasa, are mesh atat in fata cat si sus (lucru util oricand, dar in special cand vei avea un procesor mai puternic).

Poti monta in ea placi video pana la 320mm (315 as zice eu) si coolere pe aer pana la 180mm.

Am construit un sistem in Redragon, pentru un prieten, insa aceea avea plexiglass peste tot, a ta e clar mai bine proiectata)

La HDD, mergi pe WD Blue

https://www.pcgarage.ro/......rpm-256mb/

Eu am avut mereu Seagate si nu am avut mari probleme cu ele, insa momentan am din seria Exos (mai scumpe)

Barracuda simplu nu e prea laudat, in general sunt stabile, dar poti avea si surprize cu ele, mai mult decat in tabara WD.

plus sursa Seasonic, oricare dintre cele 2 recomandate de mine, si e ok

https://www.pcgarage.ro/......na-la-460/

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Singura componenta care nu are ce cauta într-un asemenea wishlist și într-un asemenea buget, e sursa.
În banii aceia găsești ori Seasonic, ori altceva de calitate (EVGA, Sirtec, Cougar, Silverstone, Cooler Master, Antec, Asus, Corsair, BeQuiet, iar de Phanteks nu mai amintesc, ca sunt scumpe în general).

Modelele mai scumpe de la Thermaltake sunt și ele ok. Sau MSI.
Dintre producătorii consacrați de care tot auzim, doar Gigabyte stau rău la surse (nu doar la surse de fapt, BIOS urile plăcilor de baza lasă de dorit de multe ori).

| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......na-la-460/

Găsești 2 modele Seasonic în 400Ron, de ce ai lua bomba aceea cu ceas?

| Zinv explică (pentru NLS):

Multumesc de ajutor.
Voi lua sursa de la Seasonic, cea de 360 lei.
Nu ma pricep la surse asa ca am luat-o pe una pe care am considerat-o decenta.

In rest, toate componentele sunt compatibile si sunt bune?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ce ar fi util daca planuiesti sa te joci jocuri mai pretentioase care forteaza mult procesorul, ar fi un cooler aftermarket, caci cel ce vine cu procesorul e o gluma proasta.

(Cele care vin cu AMD-urile insa, acelea se pot folosi fara probleme, sunt mult mai puternice, chiar daca sunt usor galagioase).

Alege de aici, dar eu recomand BeQuiet sau Scythe.
Ai putea lua direct unul puternic daca ai
300 RON (Ninja 5, Mugen 5)
sau 400 Ron (BeQuiet Dark Rock 4),
din aceleasi considerente: ca sa il folosesti si dupa un upgrade de procesor.

Daca esti convins ca nu doresti sa mai faci upgrade, ci o sa-l vinzi asa cum e cand nu mai esti multumit de sistem, atunci poti lua un DeepCool Gammaxx 300 sau 400S

https://www.pcgarage.ro/......a-1200-da/

| Zinv explică (pentru NLS):

Cooler-ul il schimb atunci cand fac upgrade si la procesor.

Ca si procesor m-as duce pe un i7-10xxx.
Am ales generatia a 10-a, deoarece am inteles ca sunt mai bune si mai fiabile decat cele din generatia a 11-a.

Eu m-am gandit sa pun cooler-ul asta.
https://www.pcgarage.ro/coolere/noctua/nh-d15/

Memorile le las pe astea de 2x8gb, si daca am bani, cand schimb si procesor-ul si cooler-ul le schimb si pe ele

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

E ok asa.
Si eu sunt de parere ca 10700K e putin peste 11700K (insa nu cu mult.
Generatia 11 se incinge putin mai tare, si cred ca cunosc si motivul: are o placa video integrata mai zdravana, ce ocupa mai mult loc pe soclu).
Notiunea de fiabilitate e qvasiinutila pentru procesoare.
Daca problema nu vine din exterior (sursa ce livreaza curent neconform, sau o placa de baza defecta, pini indoiti pe soclu, etc) procesoarele nu se defecteaza sub nici o forma. Sau atat de rar incat rata de defectare se considera 0. Coolerele prea slabe nu se pun, placa de baza declanseaza protectia la supraincalzire cand e cazul.

Am avut Noctua D14 din decembrie 2011 pana in iunie anul trecut.
Daca aveam prindere de AM4 la el, mai ca incercam sa-mi racesc Ryzen 5900X-ul cu el.

D15 l-am vazut o singura data in actiune (plus foarte multe teste pe net).
Un cooler de milioane, insa BeQuiet Dark Rock 4 Pro (pe care nu il gasesti insa pe PCGarage decat pentru AMD) e exact la fel de bun (doar sa folosesti pasta extra, sa o stergi pe cea cu care vine, si sa pui Noctua NT-H1 sau H2, Arctic MX-4 sau Thermal Grizzly Aeronaut sau Kryonaut ).

Acestea 2 tin piept majoritatii AIO-urilor de 360mm, si pot raci fara probleme un 10700K.

| Zinv explică (pentru NLS):

Multumesc mult de ajutor.
Daca intampin probleme apelez la dvs.

| NLS a răspuns (pentru Zinv):

Da,
sunt compatibile, sistemul e echilibrat, intre placa video si procesor nu va exista bottleneck, ambele fiind componente din zona de mijloc, iesite pe piata in acelasi an

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0Yh185/1/general-tasks/

Placa de baza are socket LGA 1200 (socket folosit de seria 10xxx si 11xxx de procesoare),
si e un chipset de top (Z590, asta inseamna ca poti pune si procesoare mai capabile pe ea pe viitor, precum 10700K, 11700K, 10900K, 11900K)

Primul lucru pe care trebuie sa il faci, e un update de BIOS.
Trebuie sa ai BIOS versiunea F7 ca sa nu ai probleme (F8 inca e in beta, nu se recomanda)

https://www.gigabyte.com/......1x/support

Daca nu te descurci cu update-ul, imi poti scrie pe privat un id de Discord si te ajut.

Placa video e ok, desi are doar 2 sloturi grosime, doar 2 ventilatoare, nu e un monstru (3080 Ti) sa aiba nevoie de 3 sloturi si 3 ventilatoare pentru o racire buna.

Sper insa ca vei folosi o rezolutie 1080p, ea duce si jocuri 2K fara probleme, insa fps-urile mai scad in ACEL caz, si e pacat sa nu ai o experienta foarte buna.

Se monteaza in slotul gri, de deasupra bateriei rotunde, nu in cel negru.

SSD-ul e bine ales,
insa ai mai avea o varianta, daca eventual doresti viteze putin mai mari
si un TBW mai mare (cantitatea de date pe care producatorul estimeaza ca o poti scrie inainte ca SSD-ul sa inceapa sa piarda celule):
Ce e comic insa: Lexar are doar PCIe 3.0 si obtine viteze mai mari
in timp ce Kingston are standard mai nou, 4.0, si obtine viteze semnificativ mai mici. Probabil nu e folosita eficient latimea de banda, sau controllerul e mai prost la Kingston, nu stiu exact.
Sau mint/exagereaza Lexar la specificatii, ceea ce nu as crede insa.
Sunt in top 3 la memorii pentru foto-video (carduri microSD, SD).

https://www.pcgarage.ro/ssd/lexar/nm620-1tb-pci-express-30-x4-m2-2280/

E cum doresti. Nu inseamna ca cel ales de tine e prost, dar parca eu as risca cu Lexar, specificatiile sunt mai bune, si nu e un producator slab/indoielnic.

RAM-ul ideal, pentru a NU-L MAI SCHIMBA IN VIITOR ar fi un kit de 2x16GB, la 3600MHz, si latenta CL16

Dar probabil stii deja asta, si ai vazut si pretul, (517 RON)

https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Asa ca daca nu dispui de finantele necesare, ramai la ce ai ales tu, ca e bine.
Ziceam doar sa iei acum mai bine, ca sa nu fii nevoit sa il vinzi peste 4 ani la un pret dezavantajos, sau mai rau - sa nu gasesti cumparator, toti vanand atunci DDR5 sau DDR4 cu minim 3600MHz.

Carcasa e bine aleasa, are mesh atat in fata cat si sus (lucru util oricand, dar in special cand vei avea un procesor mai puternic).

Poti monta in ea placi video pana la 320mm (315 as zice eu) si coolere pe aer pana la 180mm.

Am construit un sistem in Redragon, pentru un prieten, insa aceea avea plexiglass peste tot, a ta e clar mai bine proiectata)

La HDD, mergi pe WD Blue

https://www.pcgarage.ro/......rpm-256mb/

Eu am avut mereu Seagate si nu am avut mari probleme cu ele, insa momentan am din seria Exos (mai scumpe)

Barracuda simplu nu e prea laudat, in general sunt stabile, dar poti avea si surprize cu ele, mai mult decat in tabara WD.

plus sursa Seasonic, oricare dintre cele 2 recomandate de mine, si e ok

https://www.pcgarage.ro/......na-la-460/