| Dublu0 a întrebat:

O sa mearga o placuta RAM 4GB DDR3 pe o placa video DDR? thinking

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Placuta de RAM merge doar pe placa de baza. N-are legatura cu placa video si depinde de placa de baza daca recunoste acea placuta de RAM. Deci, da-mi denumirea placii de baza si a placutei RAM si te ajut.

| Dublu0 explică (pentru Salontanul):

Salut. Sper ca inca vrei sa ma ajuti.
Am luat Everest si palca de baza se numeste ASUS A7V8X-X.
.:: Asus A7V8X-X Specifications ::.

Processor

Socket A for AMD Athlon XP/Athlon/Duron up to 2. 25GHz+
Thoroughbred/Barton Core Support
333/266/200MHz FSB

Chipset

VIA KT400 Northbridge
VIA VT8235 Southbridge
Realtek 10/100 Mbps Ethernet PHY
ADI 1980 6-channel Audio CODEC
6 x USB 2.0 port (VT8235 built-in)

Memory

3 x DDR DIMM Sockets
Max. 3GB unbuffered PC2700/PC2100/PC1600 non-ECC
(PC3200 Max. to 2 banks only)

Expansion Slots

1 x AGP 8X
6 x PCI
2 x UDMA/133/100/66
1 x FDD

Special Features

Power Loss Restart
SFS (Stepless Frequency Selection)
ASUS C.O.P. (CPU Overheating Protection)
WOR, WOL, Front panel audio connector

Back Panel I/O Ports

1 x Parallel, 1 x Serial
1 x PS/2 Keyboard, 1 x PS/2 Mouse
1 x Audio I/O, 1 x S/PDIF Out
4 x USB 2.0, 1 x RJ-45 Port

BIOS Feature

2Mb Flash ROM, Award BIOS
TCAV, PnP, DMI 2.0, WfM 2.0, SM BIOS 2.3
ASUS JumperFree, ASUS EZ Flash, ASUS MyLogo
CrashFree BIOS, ASUS C.P.R. (CPU Parameter Recall)

Form Factor

ATX Form Factor 12 x 9.6 (30.5cm x 24.5cm)
Asa. din ce am inteles eu e ca are 3 sloturi RAM. dar asta am vazut cand am desfacut-o, ca suporta 3GB RAM DDR3 DIMM.
Eu voiam sa iau o placuta Kingston 4GB DDR3, CL10, 1.5V 1600 MHz.
Te rog spune-mi ca am inteles gresit. laughing
Mersi mult.

| Salontanul a răspuns (pentru Dublu0):

Din pacate placa ta este foarte veche. Nu suporta decat 3 Gb de ram (un giga pe slot) la frecventele 200 MHz, 266 MHz, 333 MHz, 400 MHz.
Uite aici: http://www.cnet.com/......400/specs/
Acolo scrie Max Size = 3GB. A ta este o placa cu memorie RAM de tip DDR. Abia la DDR2 placile au suportat 4 Gb pe slot.

| bogdan324 a răspuns:

Oare merge sa-mi mut casa in casa vecinului? ceva de genul asta ai intrebat tu

| Dublu0 explică:

Bogdan. Stii, daca ai venit aici sa ma iei la misto, poti pleca. Din moment ce-am intrebat, inseamna ca nu ma pricep. Daca n-ai chef sa ma ajuti, poti sa nu raspunzi aiurea. Termina cu aroganta. Mersi.
@Salontanul. am cautat in dxdiag aia. si la "System Model" este " n/a". Ce dracu? laughing