| Ghost01 a întrebat:

Salut.Pai sunt Mihay si am nevoie de niste ajutor de la cineva care stie cat de cat IT. Vreau sa fac overclock la un procesor Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750 @ 2. 66GHz are 30-35 de grade in idle si nu stiu daca la mine este risc de ardere am placa de baza Biostar P4M900-M7 FE si placa video NVIDIA GeForce GT 630.
1.Intrebarea mea acum ar fi, pot sa dau overclock la procesor fara risc de ardere sau altceva?
2.Cum pot da Overclock la procesor?-explicatii
3. Daca overclockez procesorul ramane frcventa aceeasi dupa restart?
Dau funda la cel care imi explica cel mai bine.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Nu ai spus ce sursa ai, dar presupun ca ai o panarama. Si oricum nu conteaza, ca pe cooler stock si cu placa aia de baza care e practic mai mutl incapabila de oc...
2. Voltaj+multiplicator.
3. Daca e stabil, da.

| Jipa95 a răspuns (pentru sltlp):

Deluxe, si desigur, un cooler stock, nu ne incurcam cu aftermarket.

| Ghost01 explică (pentru sltlp):

Am o sursa de 450 W

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Ghost01):

Si de la ce producator mai nataraule

| sltlp a răspuns (pentru Ghost01):

Atunci renunta. Sunt clar a sistem gata asamblat.

| Jipa95 a răspuns:

Mai intai de toate astea iti trebuie o sursa buna, stabila, sa ai un cooler decent daca vrei sa urci acel procesor cu 1ghz, dar tare mi-e ca fara un cooler aftermarket nu vei avea temperaturi bune. Overclock poti face din bios, prin marirea voltajelor procesorului. Dupa acest proces, daca overclock-ul este stabil iar pc-ul nu iti da blue screen-uri sau freez-uri, inseamna ca este un overclock stabil. Cu ajutorul unor programe de monitorizare a temperaturilor poti vedea temperatura fiecarei componente in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru OC iti trebuie, in primul rand, o solutie de racire pentru procesor. Daca mergi cu ventilatorul stock ai mari sanse sa arzi procesorul. Apoi, vei avea nevoie de o placa de baza mai performanta, nu orice placa de baza e indicata pentru OC. Si nu in ultimul rand conteaza sursa. Nu e de ajuns sa scrie voltajul pe ea, sursele noname nu prea ofera voltajul care este inscriptionat pe ele. O sursa buna de 500w va costa aproape dublu fata de o sursa de 500w noname. Brand-ul e foarte important atunci cand iti cumperi o sursa.

Avand in vedere cele de mai sus si faptul ca tu nu prea ai habar cu ce se mananca OC ti-as recomanda sa nu risti.

| sheamus12 a răspuns:

1. Daca procesorul are 35 de grade in idle s-ar putea sa se duca procesorul.
2. Iti poti face overclock din Bios.
3.Da, ramane aceeasi frecventa tot timpul.