| KingOoO a întrebat:

Salut, pana acum am avut acel ruter ZTE de la rds si inca unul conectat la el pentru Wirelless.

De curand am primit cadou alt ruter dar cu viteza mai mare la LAN. Acum cel vechi are viteza de 5GHz pe Wirelless si asta nou are pe LAN.

Doresc sa le conectez pe amandoua la acel ruter pe perete ZTE de la rds. Problema este ca primul pe LAN1 merge si functioneaza internetul dar celalalt nou pe LAN2 nu se conecteaza la internet.

Mentionez ca de la acel ZTE merge LAN1 >- WAN ruter vechi si >LAN2- WAN ruter nou.

Am facut setarile la ruterul nou exact ca si pentru ruterul vechi dar tot nu merge. Am incercat sa pun si Dynamic Adress si altele dar tot nu merge.

Cred ca trebuie setat altcumva sau ceva de genul.

NU doresc sa conectez ruterul nou la cel vechi sau invers! Vreau doar sa conectez amandoua ruterele la acel "ruter" ZTE de la rds dar al doilea pe LAN2 nu se conecteaza la internet.

Pe LAN1 am 192.168.1.1 si pe LAN2 am 192.168.0.1

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La RDS ai conexiune PPPoE, adica esti identificat cu nume si parola, unicat.
Ca urmare, NU poti fi conectat din doua puncte de acces simultan cu acelasi cod!
Ai doar posibilitate sa inscrii in primul router codul PPPoE, iar pe al doilea sa-l legi in cascada si sa-l "lasi liber", adica sa treaca datele prin el ca printr-un switch simplu, cum a venit din fabrica.