| DangerG a întrebat:

Salut.Pana fac un update la componentele din pc (placa video, procesor) am auzit ca se poate sa storci mai multi MHz din procesor prin overclock.Dar am citit ca se poate sa arda procesorul...deci eu am acum un procesor AMD Athlon 64 3000+ si este la 1. 8GHz. In BIOS cam cat ar fi maximul la FSB de MHz? Nu ma refer maximul maximlaughing ci maximul fara niciun risc de ardere si cu cooler stock.

Răspuns Câştigător
| nuexistadrogmaitare a răspuns:

Pe acelasi procesor am overclockat eu acum cateva saptamani, lasa 225 x 9, nu schimba multiplieru chiar daca pui fsb mai mic

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La orice procesor maximul siggur de funcționare este cel cu care vine din fabirică. Overcloaking-ul înseamnă să faci procesorul să funcționeze pe un voltaj mai mare și se bazează pe toleranțele de voltaje lăstae intenționat de producător pentru a absorbii fluctuațiile de tesiune de pe rețea, asta pentru a nu se arde procesorul, toleranță de dispare în momentul în care se face overcloak=> riscul de a-l prăji la o supratensiune, în ciuda miturilor că sursa absoarbe șocurile de rețea.Îs mituri, mai ales dacă nu e ajutată de un UPS sau cel puțin de una stabilizată. Deci decât să forțezi o componentă din Pc mai bine mai pui ceva bani și iei una nouă mai puternică, urmând pe cea mai veche să o vinzi, astfel îți recuperezi parțial investiția.Succes

| diesel94 a răspuns:

Nu prea ai ce sa storci din procesorul ala. Este pe 90nm deci caldura mare / voltaj mare.

| pcmhz a răspuns:

Pe lângă OC la CPU, poţi ridica şi frecvenţele la memorii sau dacă nu, să reduci din latenţe. Ajută şi asta la un mic spor de performanţe.

| DangerG explică:

Am uitat. Poze din CPU-Z cu CPU si Memory: http://postimage.org/gallery/6y9gxd60/b9e7bfce/