| AndreiRevecai a întrebat:

Salut, pana miercuri vreau sa cumpar un laptop. Pe acesta am sa instalez Mafia II, The Sims 4, Paladins, Metin2, SA:MP, GTA V ( cu setari pe low sau medium, daca merge pe laptop), cat si alte jocuri, nu stiu inca. Pachetul Office sunt sigur ca o sa mearga, o sa schimb windowsul oricum. Si la fiecar laptop am sa cumpar un SSD.

Laptop 1( https://altex.ro/......1FB005URM/ ) - Detalii: 1920 x 1080, 15, 6 inch, Tip procesor: AMD Ryzen 5, 4GB RAM, HDD 1 TB, Radeon Vega 8(integrata).

Laptop 2: ( https://altex.ro/......1UVGO1238/ ) - Detalii: 1366 x 768, Intel Core i3 7100U, 4GB RAM, DDR4, HDD 500GB, nVidia GeForce920mx 2GB, dedicata.

Am sa ma mai uit prin magazine, deoarece acolo pot intreba, si un baiat din magazin mi-a sugerat ca al doilea laptop ar fi mai bun daca as adauga un SSD.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Majoritatea se refera la "al doilea laptop" pentru ca ai o placa video dedicata, si ar fi "mai buna" decat una integrata (dar nu in toate cazurile). Spre ce buget vrei sa te duci cu laptopul, si la ce setari vrei sa rulezi jocurile, la ce fps-uri te astepti?

| AndreiRevecai explică (pentru CM7YRE):

Am un buget de 2000 de lei, nu prea am asteptari de la jocuri, in general, cum ziceam jucam Paladins, dar cu un laptop la acest buget ma astept sa ma pot juca pe medium cu toate setarile si sa am 50-60 FPS-uri, la The Sims 4 si Mafia II ma astept sa mearga pe high, in cel putin 60 FPS, deoarece am vazut pe net ce poate placa video. Iar GTA V, si pe medium este suficient sa mearga macar 40 fps.

| CM7YRE a răspuns (pentru AndreiRevecai):

Daca poti sa te duci putin peste buget cu 100 ron, una dintre cele mai bune alegeri ar fi asta: http://bit.ly/2XCyIFQ In bugetul acela te duci intre un MX130-MX150, diferenta este de vreo 10 fps-uri, dar slab gasesti un i5 cu MX150 la bugetul ala; avand ssd pe laptopul de mai sus, se incarca si texturile mai repede; avand 4gb ram, ai putea in teorie (daca are laptopul, n-am stat sa caut in manualul lui) pe viitor sa pui alti 4gb sa te duca in dual channel. Poti incerca sa cauti ceva mai bun, dar ceva mai sus de-un i5 7200U sau un MX150 nu cred (nu ca "sigur nu") ca gasesti.

| IonutR1 a răspuns:

Mereu cea mai buna alegere pentru un laptop folosit pentru Gaming este unul cu placa video dedicata. Dintre cele alese de tine eu as merge pe cel de la Asus. Uite cateva recomandari si de la mine:
https://www.emag.ro/......D60JWVBBM/

Laptop Lenovo IdeaPad 330-15IKB cu procesor Intel® Core™ i5-7200U pana la 3.10 GHz, Kaby Lake, 15.6", Full HD, 4GB, 1TB, DVD-RW, NVIDIA GeForce MX 130 2GB, Free DOS, Platinum Grey

Multa bafta!