| AkaM4A1 a întrebat:

PC-ul detecteaza harduo sata ca fiind secondary, cum pot sa-l trec pe primary, e singurul hard din PC, si vreau sa fac windows-ul pe el.

5 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca e singurul hard disk in calculator, atunci nu vor fi nici un fel de probleme.
Daca sunt mai multe hard disk-uri, in bios se va alege ordinea de bootare.
Daca am 2 hard disk-uri, 1 si 2 si vreau sa instalez windows-ul 1 pe hard disk-ul 1, atunci pun in bios hard disk-ul 1 inaintea hard disk-ului 2 in ordinea de bootare si instalez windows-ul 1.
Daca vreau sa instalez pe hard disk-ul 2 un windows 2 independent de windows-ul 1, atunci pun hard disk-ul 2 in bios inaintea hard disk-ului 1 si instalez pe el windows-ul 2. In felul asta windows-urile 1 si 2 vor fi instalate independent unul de celalalt si prin schimbarea ordinii celor 2 hard disk-uri in bios (unul inaintea celuilalt) vom putea porni cand windows-ul 1 cand windows-ul 2.
Daca lasam, de exemplu hard diskul 1 inaintea hard disk-ului 2 si instalam windows-ul 1 pe hard disk-ul 1 si windows-ul 2 pe hard disk-ul 2, atunci windows-ul va crea un meniu pe hard disk-ul 1 de unde vom putea alege pe care windows sa-l pornim, iar daca scoatem hard disk-ul 1 nu va mai porni nici windows-ul 2, sectiunea de pornire fiind scrisa numai pe hard disk-ul 1.

Daca e un singur hard disk si daca facem instalarea de pe stick, atunci conectam stick-ul, pornim calculatorul si in bios trecem stick-ul pe primul loc la pornire, apoi hard disk-ul pe locul 2 si dupa un restart putem face instalarea windows-ului pe hard disk. Daca instalam windows-ul de pe DVD, atunci in bios punem DVD-ul inaintea hard disk-ului in ordinea de pornire, dam restart cu DVD-ul introdus in unitatea optica si instalam windows-ul.

| AkaM4A1 explică (pentru LinxCont):

Nu la asta ma refer. Pc ul detecteaza hardul ca fiind slave secondary, si vreau sa fie primary. Si nu stiu cum sa mut. Nu e nici ca la cele ide sa aiba pinii aia de unde sa schimb.

| LinxCont a răspuns (pentru AkaM4A1):

Poate trebuie bagat in alta mufa sata. Poate scrie in manualul placii ceva.

| AkaM4A1 explică (pentru LinxCont):

Ahaa. E vevhi PC ul, am rezolvat oarecum ceva, am dezactivat SMART dr la bios, fiindca imi dadea o eroare, acum nu mai da, si vad ca merge si sa fac windows ul si nu mai da eroare. Poate am rezolvat ceva, daca ma tine cateva daptamani pana iau alt hard, e perfect! Iti dau funda, m-ai ajutat!

| LinxCont a răspuns (pentru AkaM4A1):

Ma bucur ca s-a rezolvat. Cred ca va tine mai mult. La SATA n-am intalnit master/slave. Poate ca e o optiune in bios care sa foloseasca modul IDE (PATA) in loc de SATA pentru compatibilitate cu sistemele de operare mai vechi (windows XP). Ar putea fi ceva de genul "ATA/IDE Configuration" cu mai multe optiuni Disabled, Compatible si Enhanced si poate inca si alte optiuni ca S-ATA, P-ATA si S-ATA+P-ATA. Acolo se pot incerca variantele care merg.