| Plesescu_Johny_1973 a întrebat:

Salut, pcul scoate un zgomot ciudat adica un " barait" foarte usor daca ii dau o palma la cooler sus in spate se calmeaza 30secunde si dupa iar din nou, zgomotul nu este tare doar ca este deranjant, ce este de facut?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Asa, asa, da-i cateva palme ca e tembelizor cu lampi si, sigur isi revine dupa aia, ASTA, SIGUR RAMAI FARA HDD DUPA AIA, PENTRU CA O SA CAPETI BAD-URI

e clar ca ai un ventilator "expirat" (adica nu mai e uns), cum, ma cam indoiesc, ca o sa reusesti tu sa il ungi (implica demontarea completa a ventilatorului, pana la ax, si apoi uns ax-ul si gaura/rulmentii in care sta), te sfatuiesc sa desfaci calculatorul, sa opresti temporar fiecare ventilator cu o scobitoare sau cu un bat de chibrit, si asa sa aflii care scoate zgomotul ala, si apoi sa il schimbi!

| Plesescu_Johny_1973 explică (pentru ziftode):

Da, cooler ul trebuie uns, mersi

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai da in el si vezi cum daca carcasa e bine inchisa si daca sta drept pe loc, se poate sa fie hardul, coolerul

| DOOOPX a răspuns:

Poate sta firul de la cooler deasupra ventilator ului.

| Carasin a răspuns:

Nu il bate poate sursa sa scoata fum si sa se arda ca la mine =/