| ZaharescuCostin a întrebat:

Pe la 50 Km distanță de orașul din Speedtest(Orașul cu server) ce Ping poate avea conexiunea FTTC tip EVDSL de 200Mbps download și 20 Upload? Sunt în Italia.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ping-ul poate fi foarte diferit, in functie de reteaua pe care esti.
Cel mai bine este sa masori de la fata locului.
In fereastra de comenzi (meniul Start) dai comanda Ping (urmat de numele sau IP-ul serverului).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Nu se poate spune.
Pe fibra optica se poate atinge si depasi lejer viteza de peste 1Gb (traficul pe cablurile optice poate fii de mii de Gb/sec.
Pe liniile telefonice, problema se schimba radical. Depinde de tipul si vechimea cablurilor, de numarul de noduri, de centralele telefonice prin care trece semnalul etc.

Cu ani in urma, la noi in tara, o firma de telefonie fixa din tara a "furnizat" clientilor internet pe asemenea retele de telefonie. Viteza de transmisie rareori a depasit 50Kb/sec - dar alternativa nu a fost. sad
Acum, acelasi firma si-a schimbat cablajele pe fibra optica si furnizeaza lejer viteza de 500 Mb/sec, adica de 10 mii de ori mai rapid.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

"informatia" circula in functie de calitatea cablului si a intregii aparaturi electronice de pe retea.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Prin fibra optica lumina trece cu... viteza lumininii (300000Km/sec).
prin cablul de telefonie "clasic" nu circula lumina, doar undele electromagnetice de frecventa joasa (compatibile cu viteza sunetului, adica pana la 100KHz).

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Ping-ul depinde mai mult de cat de aproape e serverul aplicatiei respective de tine si mai putin de ce zice speedtest-ul. Asa ca degeaba zice Speedtest-ul ca ai ping mic daca tu de exemplu intri pe un joc care are serverul in Asia sau daca descarci stiu eu ce de pe un server din America. Devine irelevant. De ce te intereseaza pana la urma ping-u asta? Poti sa ai 20 daca accesezi un server din apropiere si 2000 daca te duci pe un server care se afla in Asia dupa cum ti-am zis.

Răspuns utilizator avertizat
| VladuCristianCo a răspuns:

Poate fluctua dar normal ar trebui sa ai sub 5 milisecunde (ping)

Răspuns utilizator avertizat