| RandomStudent a întrebat:

Pe o placa de baza merge orice placa video?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Regula este simpla:
Daca intra perfect in socket, atunci se potriveste.

Pentru detalii este indicat sa CITESTI si manualele... adica al placii de baza si al placii video - ambele descarcabile de la producatori...

| anonimg a răspuns:

De acord cu SilviaDulcik.
Mai adaug ca :
-placile video merg indiferent ca ai procesor pe Intel sau pe amd;
-placile video performante (cele GTX) au nevoie de alimentare de curent de la sursa;
-ca placile video de la pc (desktop) nu pot fi puse pe laptop sau invers.

Te putem ajuta mai bine daca ne poti spune ce placa de baza ai, si pe ce placa video ai pus ochii.

| mudokins78 a răspuns:

Da!
Agp sau pci.
Tu de care ai? Ah, te'am întrebat degeaba.
În locaşul ăla unde intră placa video, câte şanţuri sunt? Şi spune'mi şi unde e situat şanţul ăla mai îngust, pe stânga sau pe dreapta?

| RandomStudent explică (pentru mudokins78):

Placa de baza : Goo.gl/PdHWKa
Placa video : goo.gl/j2eSC2

| XYZ02 a răspuns (pentru RandomStudent):

E compatibil, dar mai pune 100ron si du-te pe aceasta placa video:

https://altex.ro/......050-2gt-lp

Chiar merita diferenta de 100ron.
Are o performanta intre 1.5x-2x mai mare decat acel 750 Ti pus de tine.

| SilviaDulcik a răspuns:

Depinde de slot-ul pentru placa video.
În prezent există numai PCI-Express. În trecut a existat și AGP.
Dar da, orice placă video PCI-E merge pe orice placă de bază cu slot PCI-E.
Orice placă video AGP/AGP 8x merge pe orice placă de bază cu slot AGP/AGP 8x (Dar repet AGP e tehnologie veche ce nu se mai folosește).