| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salut, pe telefonul meu cu cartela, am un IP.
Daca folosesc un alt telefon fara cartela e acelasi IP sau e altul?

3 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Altul.

| Bizon95 a răspuns:

Nu prea conteaza
pentru ca nu ai IP ROUTABIL
ai numai IP ne-Routabil
ce inseamna asta?
inseamna ca cineva de pe internet nu se poate connecta la tine in telefon, fara ca tu sa fi pornit o aplicatie care sa se connecteze la un server si prin asta sa ajunga la tine

cat despre IP routabil
la Gigi, asta, DIGI, la fiecare deconnectare din retea (tai datele, pui mod avion, restartezi telefon) o sa iesi prin alt IP routabil
la alti provideri NU (am testat la Vodafone, acelasi IP routabil ramane)

| NGheorghe a răspuns:

De fiecare dată cand activezi transferul de date și intri pe net vei primi, de la rețeaua ta de telefonie, un IP neutilizat. Probabilitatea de a băga cartela în alt telefon și a primi același IP este foarte mică.