| decastelica1244 a întrebat:

Pe un Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 cu 4GB ram, îi pot face upgrade cu una de 8? Are doar un slot, la specificați spune nedemontabila, dar totusi suportă 12 GB ram...Si nu vreau să cumpăr memoria degeaba. Funda

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

E foarte rar sau chiar nu cred sa existe vreun laptop care sa nu aiba cel putin un slot de RAM, deci il poti adauga linistit. Vezi sa il asezi bine caci mie mi-a facut urat dupa ce am scos RAM-ul ca sa il curat si l-am pus la loc asa ca asigura-te ca e bine pus. :') (un mic pont e sa il lasi desfacut pana te asiguri ca il recunoaste sistemul, altfel o sa stai sa il tot desfaci si pierzi timpul)

2 răspunsuri:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Din ce vad la specificatiile laptopului tau are 4GB on-board (adica cel nedemontabil, sau mai pe intelesul tuturor lipit de placa de baza) la care mai are un slot in care poti pune tu o alta memorie RAM. Un lucru de care sa tii cont este frecventa celei on-board. Recomand sa verifici cu CPU-Z sau alte aplicatii de genul.

| decastelica1244 explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Am gasit o plăcută de 8GB ram ddr4 2400mhz...Tot ce trebuie, vreau doar sa stiu daca o să meargă să-i adaug

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru decastelica1244):

E foarte rar sau chiar nu cred sa existe vreun laptop care sa nu aiba cel putin un slot de RAM, deci il poti adauga linistit. Vezi sa il asezi bine caci mie mi-a facut urat dupa ce am scos RAM-ul ca sa il curat si l-am pus la loc asa ca asigura-te ca e bine pus. :') (un mic pont e sa il lasi desfacut pana te asiguri ca il recunoaste sistemul, altfel o sa stai sa il tot desfaci si pierzi timpul)