| DoctorOtker22 a întrebat:

Salut, pe VLC MEDIA PLAYER cum pot sari peste o anumita secventa de exemplu las filmu sa ruleze pana la minutu 30 si de la minutu 30 vreau sa ajunga direct la 35 cum fac?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu e o modalitate tocmai comoda, insa programul are implementat Jump to specific time

Apesi Ctrl + T pentru asta, si setezi in mica fereastra ce apare ora la care doresti sa ajungi.

Ar fi fost mai interesant daca ar fi avut ambele optiuni acolo, atat ora la care doresti sa mergi, cat sisa sari x minute, (secunde, sau ore...)

SAU

apesi CTRL + sageata dreapta de 5 ori, si vei sari 5 minute. (la o apasare sare un minut, si nu sunt sigur daca se poate schimba durata din Options. Dar e mai bine sa sara doar un minut, zic eu, astfel vei putea urmari mai bine unde doresti sa ajungi, peste cat vrei sa sari).

| DoctorOtker22 explică (pentru NLS):

Aaa ..deci sa inteleg ca nu pot lasa filmu sa ruleze pana la minutu 30 si dupa sa reinceapa la minutu 40, exemplu, nu?

| NLS a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Cand a ajuns la minutul 30, trebuie sa apesi pe CTRL + sageata dreapta de 10 ori rapid, si dupa 10 apasari care mai mult de 5 secunde nu dureaza, esti la minutul 40.

Altfel nu se poate, decat daca poti creste acel minut din setari, ma uit acum.

Am gasit ceva:
https://imgur.com/G78OwiI

Trebuie sa setezi intai timpul dorit...
pe una din acele optiuni, de exemplu ultima,
Long jump legth

Apoi in partea de sus, trebuie sa setezi shortcut-ul dorit pentru Long jump length
Setezi combinatia dorita de tine, ceva rapid de apasat.

****************************
Ca sa nu mergi la PC, iti poti instala pe telefon o aplicatie pentru controlat calculatorul.

KiwiMote are o tastatura grozava, dispusa pe tot ecranul telefonului.
Dar nevoie si de JAVA de aici, si functioneaza doar pe net WiFi (adica laptopul sau PC-ul sa se conecteze la net prin WiFi, nu prin cablu).
https://www.java.com/en/download/manual.jsp

Daca te conectezi prin cablu, Unified Remote, sau Remote Mouse.
Toate 3 pe Android, pe IOS nu stiu ce exista.

Eu folosesc Unified Remote, dar si Remote Mouse e usor de instalat si folosit.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca te decizi sa folosesti ultima optiune, trebuie sa memorezi sau sa schimbi doar scurtatura, pentru ca 300 secunde... sunt exact 5 minute.
(Sau o schimbi in 600 daca vrei sa sari 10 minute si setezi 300 pentru cea de dinainte...)