| AndreiMircea22 a întrebat:

Salut!
Pentru acest laptop as avea nevoie de cooling pad?
Laptop Gaming ACER Nitro 5 AN515-44-R0XU, AMD Ryzen 5 4600H pana la 4. 0GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce GTX 1650Ti 4GB, Free DOS, negru https://altex.ro/......HQ9HEX00S/

Și dacă da care se potrivește la mărime? (alte recomandări)

https://altex.ro/suport-laptop-hama-slim-15-6-argintiu/c pd/CPD53068/

https://altex.ro/suport-laptop-hama-53065-15-6-negru/cpd /CPD53065/

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

La electronice cred ca tine in mare parte de lacomia brandului caci majoritatea sunt facute de chinezi deci munca calificata dar ieftina
Ma uitam zilele astea prin magazine la niste adidasi Nike, unele aveau preturi de 800 de lei sau mai bine, cand ma gandesc ca sunt facute in China e drept in fabrici Nike cu know-who-ul specific, dar salariul unui chinez e maxim 150-200 de dolari dar maxim si ala face poate 100 de perechi pe zi (deci fiecare din fabrica in parte), nu poti sa nu te gandesti daca nu cumva salariul lui e scos dintr-o singura pereche maxim doua tinand cont ca pretul din magazin a mai trecut prin niste vami, prin niste adaosuri, tva chestii; iti vine sa razi de asa lacomii.

patronii din ziua de azi in toata avutia lor enorma nu-s nici la un sfer de unghie bogati precum era personajul biblic Avram (si ai sa vezi de ce il aduc in discutie), toti slujirotii acestuia purtau braie de aur- aceasta este avutia suprema cand angajatii tai au salarii enorme abia atunci te poti numi prosper, iar cand tu le dai salariu la niste amarati 100 de dolari pe luna si tu esti miliardar in dolari e lacomie si prostie nicidecum marea avutie...desigur ca fata de personajul biblic mai sus mentionat se arata latura acestuia virtuoasa adica cand ai destul de multa bogatie important e sa ai si virtute sa imparti cu ceilalti, lucru care nu se intampla in ziua de azi; are 50 cent o vorba "Saracii bogati" cam asta e patronatul in ziua de azi de la mic la mare, asupritor si lacom, de acolo diferente enorme de pret intre lucruri care fac aceeasi chestie, au caracteristici identice si puteri identice.

6 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Orice laptop de gaming are nevoie de o răcire eficientă, una suplimentară, adică un cooler extern. Laptopul tău este de 15.6 inch, vei avea nevoie de un cooler de 15.6 inch sau de unul de 17 inch (reglabil).

Îți sugerez să mergi pe următoarea variantă, o turație peste 2000RPM cu cel puțin 4-5 fan-uri active :
https://www.emag.ro/......DWBX49BBM/

5 ventilatoare la +2000 de ture ți-l răcește suficient de bine. Pe viitor mai schimbi pasta termoconductoare, cureți filtrul de răcire și te poți aștepta la temperaturi foarte bune în full state.

| AndreiMircea22 explică (pentru GPA):

Un răspuns scurt și la obiect!
Mulțumesc mult!

| AndreiMircea22 explică (pentru GPA):

Ești alta varianta mai buna de laptop la prețul asta?

| GPA a răspuns (pentru AndreiMircea22):

Https://www.pcgarage.ro/......leon-blue/

Fără reducere ai fi economisit 300 lei și gândește-te că, ambele au arhitectura (Zen), cel mai scump vine cu Ryzen 5 4600h + GTX 1650TI, iar celălalt, care este mai ieftin, vine cu Ryzen 7 4800 și GTX1650TI. E logic, ce-i mai tare este mai ieftin întotdeauna :))
Dovada că nu tot ce este mai scump este și mai bun. Daca compari produsele între ele până la unul definitoriu, vei da de cel mai bun, cea mai buna configurație. Am mai recomandat laptopul de sus, l-am testat în multe jocuri și benchmark-uri. Este o rachetă, deocamdată duce totul la maximă cu o optimizare zdravănă de Windows :D

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

"E logic, ce-i mai tare este mai ieftin întotdeauna laughing"

Nu e justificat, Bentley nu e la pret de Ford Mondeowinking
Justificat sau nu dar exista ceea ce ai spus in lumea electronicelor de la laptopuri la telefoane, acolo unde platesti in primul rand numele : multe dintre modelele de telefoane Apple nu fac ce face un telefon mai ieftin de la Oppo de ex.
Se poate si la haine uneori la fel brandul, dar in genere lucrurile scumpe au calitate si/sau ceva in plus.
Gandeste-te ca una e carnea de 18 lei/kg si alta cea de 45 lei/kg in fond e tot carne dar diferenta arata si altceva in ceea ce priveste calitatea, continutul etc

| GPA a răspuns (pentru Simpatic):

E un principiu, în ceea ce privește electronicele și electrocasnicele că pe ramura asta ne axăm acum, deseori întâmpini situații de genul în care un produs este mai scump decât celălalt, însă cel ieftin se dovedește a avea calitate, specificații și poate o autonomie mult mai bună decât cel care este mai scump.

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

La electronice cred ca tine in mare parte de lacomia brandului caci majoritatea sunt facute de chinezi deci munca calificata dar ieftina
Ma uitam zilele astea prin magazine la niste adidasi Nike, unele aveau preturi de 800 de lei sau mai bine, cand ma gandesc ca sunt facute in China e drept in fabrici Nike cu know-who-ul specific, dar salariul unui chinez e maxim 150-200 de dolari dar maxim si ala face poate 100 de perechi pe zi (deci fiecare din fabrica in parte), nu poti sa nu te gandesti daca nu cumva salariul lui e scos dintr-o singura pereche maxim doua tinand cont ca pretul din magazin a mai trecut prin niste vami, prin niste adaosuri, tva chestii; iti vine sa razi de asa lacomii.

patronii din ziua de azi in toata avutia lor enorma nu-s nici la un sfer de unghie bogati precum era personajul biblic Avram (si ai sa vezi de ce il aduc in discutie), toti slujirotii acestuia purtau braie de aur- aceasta este avutia suprema cand angajatii tai au salarii enorme abia atunci te poti numi prosper, iar cand tu le dai salariu la niste amarati 100 de dolari pe luna si tu esti miliardar in dolari e lacomie si prostie nicidecum marea avutie...desigur ca fata de personajul biblic mai sus mentionat se arata latura acestuia virtuoasa adica cand ai destul de multa bogatie important e sa ai si virtute sa imparti cu ceilalti, lucru care nu se intampla in ziua de azi; are 50 cent o vorba "Saracii bogati" cam asta e patronatul in ziua de azi de la mic la mare, asupritor si lacom, de acolo diferente enorme de pret intre lucruri care fac aceeasi chestie, au caracteristici identice si puteri identice.