| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pentru cei mai experimentați, ce aplicație e mai bună de editat poze, cu o persoană în special, Adobe Lightroom sau Adobe Photoshop?(in versiunea premium)

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de ce vrei sa faci. Daca umbli doar basic (lumina, culori, contrast etc.) Atunci lightroom.

| IonelIonescu a răspuns (pentru Aasdfghj):

Photoshop are și el chestiile basic, doar că e mai complexă, nu-i așa?

| Aasdfghj a răspuns (pentru IonelIonescu):

Da

| Dismally a răspuns:

Photoshop e cel mai bun dar trebuie sa inveti sa lucrezi cu el, Lightroom e mai usor de folosit dar poti face doar niste ajustari minore cu el.

| RaduRobertRO a răspuns:

Adobe Photoshop este ea mai buna zic eu, ai am tot ce trebuie, doar ca trebuie sa te si pricepi.

| Bronson1 a răspuns:

Ambele.
Se lucreaza in felul urmator:

Pasul 1. Lightroom.
Faci acolo modificarile de luminozitate, color grading, etc.
Poti sa-i faci tot acolo crop, si ai o versiune semi-finala a pozei

Pasul 2. Photoshop
De exemplu, daca ai o poza cu un monument, si sunt turisti in zona, in photoshop vrei doar sa scoti oamenii din poza. Sau sa transformi o poza intr-un afis publicitar, sa-i pui text, sa modifici fete, etc.