| pinguinuVerde a întrebat:

Pentru cumparatorii de pe eMAG: daca vreau sa-mi achizitionez un laptop care vine cu un sistem de operare deja instalat (linux, ubuntu, endless) si vreau sa il schimb in win 10 de exemplu, pierd garantia la produs?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Produsul este hardware-ul, adica insusi laptopu-ul FIZIC, sistemul de operare este separat.
Tu ai garantia pentru laptop si eventualul software, dar sunt produse separate.
Daca in timp de garantie instalezi alt sistem de operare (w10), atunci pierzi garantia doar la sistemul de operare care a fost instalat (linux, ubuntu, endless). Garantia pentru hardware-ul fizic (insusi aparatul) ramane valabila, fiind acordata separat de producatorul lui.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa pui orice sistem de operare vrei tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pierzi nimic

| DumitruDaniel a răspuns:

Nu pierzi nimic, pierzi in cazul in care il desfaci tu, umblii pe la piese/schimbi, etc