| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pentru o casa destul de mare cu etaj, ce fel de router mi-ar fi de folos ca sa am semnal in toata casa si suficient si la etaj?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de materialele din care a fost construita casa.
Deoarece placile deseparare dintre nivele (tavan/podea) sunt facute din fier beton cu mult fier inclus (care ecraneaza puternic semnalul), eu asi plasa cate un router la mijlocul fiecarui etaj, la inaltime de cca. 1.5m.
La intrarea in casa asi plasa un router care sa imparte semnalul spre fiecare router de la nivele, montate in cascada.

| sierra1 a răspuns:

Plasat undeva la etajul median, pe un hol și dacă routerul are vreo trei antene (nim), ar trebui să acopere tot. Asta indiferent de brand

| PainTech a răspuns:

As opta pentru mai multe Routere, cate unul la fiecare etaj. Daca nu se poate, un router puternic plasat la penultimul etaj cred ca ar fi ok. Acum depinde si meterialul din care a fost facuta casa, zona cea mai populata, etc.