| SSaleu20 a întrebat:

Salut, placa asta de baza (Acer B75H2-AD) este compatibila/ruleaza win10?
Am gasit pe net ca e compatibila doar pana la win 8...

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Windows 10 e compatibil cu orice laptop/desktop, faza e sa gasesti drivere si sa fie cat de cat ok hardware

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

Pai cum e compatibil "cu orice" daca nu ai drivere?

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

De instalat merge instalat pe orice

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

He he... nu chiar: http://answers.microsoft.com/......f02d705842

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Https://www.youtube.com/watch?v=M3sQ1IwoT4I
asta reuseste pe pentium 2 /win 10
am vazut si eu, nu stiam, eu nu am patit inca

| flixbuster a răspuns:

Teoretic platformele Intel Sandy Bridge/Ivy Bridge ar trebui sa suporte Windows 10 fara probleme. Am instalat Windows 10 pe platforme AMD AM2 care sunt mult mai vechi.

Singura problema ar putea veni din faptul ca placile astea de baza pentru calculatoare brand sunt mai dubioase fata de cele normale (hardware nestandard cu drivere speciale, BIOS crippled).

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Man, placile de baza nu trebuie sa fie compatibile cu sistemul de operare. Nu are nicio legatura, sistemul este tinut pe Hard iar datele prelucrate de procesor. Placa de baza este mai mult "o baza de conectori" daca intelegi.