| denisTiky a întrebat:

Salut, placa de baza gigabyte ga ab350 gaming 3 are nevoie de update de bios daca vreau sa o folosesc cu un ryzen 5 2600? Asa am auzit prin comentarii la ea pe eMAG. A spus cineva ca ar fi nevoie de un ryzen 5 1500 sau mai vechi, etc etc

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Bai, e greu al naibii sa te duci pe site la producator si sa verifici. Iti dai seama, sa mergi pana in China pe jos, sa bati la aia la usa fabricii si sa-ti raspunda in mandarina si sa nu intelegi o iota.

Ia mura in gura:

http://www.gigabyte.com/us/Motherboard/GA-AB350-Gaming-3-rev-1x#support-cpu

| denisTiky explică (pentru flixbuster):

Pai mie in tabelul acela imi arata doar procesoarele ce bios suporta, si la ryzen 5 2600 suporta bios f20, dar placa de baza de unde aflu ce bios are instalat pe ea? asta nu mi-ai spus

| denisTiky explică (pentru flixbuster):

Nu inteleg la ce ai scris aici ditamai eseu cand puteai simplu sa imi spui daca da sau nu, poate cine stie, chiar mi-e greu sa intru pe site la ei si astept tot "mura in gura" de la voi

| flixbuster a răspuns (pentru denisTiky):

Ia-n zi tu nepurcele lu' nen-tu, unde ai intrebat in original post asta - cum afli ce versiune de BIOS are instalata placa de baza?

Da-i funda lui @GabiLeonte2 ca ti-a raspuns foarte bine - omu' are puteri paranormale si a citit corect varza din capul tau.

| GabiLeonte2 a răspuns:

Raspunsul este simplu. Depinde. Depinde de momentul in care a fost fabricata placa de baza. Pentru ca la moment cand se fabrica o placa de baza pe ea se instaleaza ultimul bios dat de producator. Daca cumva biosul este vechi si nu vrea nici decum sa mearga cu 2600 ai nevoie de un procesor din seria 1000. Oricare. Ca sa ii faci update si apoi sa il pui pe cel nou, 2600 in cazul tau. Daca cumperi placa de baza de la pcgarage poti sa dai cativa lei in plus si sa iti faca ei update de bios ca sa nu intampini tu probleme.