| Perversul69 a întrebat:

Placa mea video e Intel HD Graphics 510. E cam slaba, stiu. Dar cand deschid dxdiag, si dau la display, acolo imi scrie ca memoria e de 2116 mb. Insa in alte surse scrie ca sunt folositi 160mb. Cum e posibil asa ceva? E ceva ce eu nu stiu? Cum sa o fac sa lucreze la maxim, daca e posibil?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa ta nu are 2116mb sau 160mb
Placa ta e integrata in procesor sau memoria ram
Se recunoaste dupa nume, Intel HD Graphics
Nu poti sa o folosesti la capacitate maxima sau capacitate mica sau medie, ci isi ia cat are nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca este ceva ce nu stii tu, practic iti foloseste din memoria ram, adica gen "Dispare 1, 1.3-1.4 gb din ram", pentru a iti mari placa video, oricum nu o sa ai tu performante cu acea placa in veci, pe langa una dedicata, este totusi placa video integrata a procesorului, asa ca nu te astepta la cine stie ce performante. Nu ai ce sa ii faci, sa lucreze la maxim, poti mari shared memory din bios, selectezi 512 cel mai mare volum, dar repet, iti mananca din memoria ram.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori mai e integrata si in memoria ram, nu doar in procesor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu citesti macar ce am scris, sau doar reply doar de dragul de a o face?
"este totusi placa video integrata a procesorului, asa ca nu te astepta la cine stie ce performante"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala mea
Am vrut sa scriu ca uneori e integrata si in memoria ram

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Placa video integrată nu are memorie proprie. Folosește între 1 și 5 % din memoria RAM a calculatorului în funcție de programele sau jocurile rulate. Placa video integrată este inclusă in chipsetul plăcii de bază sau în procesor, adică este integrată.
Ai vrut sa scrii altceva, dar nu ai cunoscut suficient de bine informatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu are memorie, am spus ca nu e integrata doar in procesor, ci si in memoria ram, stiu ca n-are memorie proprie
De ex pe laptopul meu vechi era integrata in memoria ram, nu in procesor

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa fie placa grafica in memoria ram? happy doamne fereste!
Placa grafica este integrata in procesor si se foloseste de memoria ram a pc-ului. Dar ea se afla in procesor nu in ram.
Existau acum ceva vreme placi de baza care aveau direct in ele placa grafica dar NICIODATA in ram.
Ori sunt dedicate, ori in proc, ori in placa de baza ( nu se mai practica de ceva vreme )

| anonim_4396 a răspuns (pentru WxRo):

Ok, nu vreau sa ma contrazic si cu tine.

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu ai avea cum happy documenteaza-te
Eu doar ti-am explicat ca pe viitor sa ai idee despre ce e vb