| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Placa mea video este putin cam prafuita.Nu are temperatura mare sau ceva gen. Vreau sa stiu ca daca curatatea ei de praf ajuta la cresterea fps-urilor in jocuri?

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu ajuta boss. dar schimba pasta de la procesor ca aia sigur ajuta.winkingwinking

| WxRo a răspuns:

Nu ajuta la cresterea fps-urilor ci doar la scaderea temperaturii.

| Ionute2018 a răspuns:

Orice componenta din PC trebuie curatata periodic.Si da ajuta si la performata acestuia.insa o poate transforma intr-un pc ca nou.dar nu faci upgrade

| OberynMartell a răspuns:

Salut. Nu ai să simți o creștere considerabilă dar da ajuta curățarea la 6 luni sau macar la un an. Plus că prelungești durata de viață a placi.

| Ciubanezu a răspuns:

Curatarea placii video este foarte importanta dupa parerea mea(Si a celorlalte componente).Si da, te-ar putea ajuta. Eu am NVIDIA GeForce 940M 2GB dedicat, i5, in fine. si aveam in CS:GO 60 fps... Dupa ce am curatat toate piesele si am pus iarasi pasta la procesor, acum joc linistit in 250-300 fps constant. Daca nu te pricepi la curatarea unui calculator, du-l la cineva specializat. Nu cred ca o sa te coste mai mult de 15 lei tot...

| GoodLuck15 explică (pentru Ciubanezu):

Doar placa e prafuita dar temperatura e ok.E imposibil de la 60fps la 250-300, pai atunci oricine si-ar curata poaca video si cooler-u procesorului si nu ar mai fi nevoie de gtx 1080 sau i7 6700

| peperonies a răspuns (pentru Ciubanezu):

Deci restul de 200 de fps-uri le manca prafu nu?