| ContulDeTPU a întrebat:

Placa video Nvidia 9800 GT 1GB 256 biti este mai buna decat Nvidia 210 1GB 64 biti?
Dar GTX 260 este mai bun decat 9800 GT?
Daca sunt alte variante de placi video de genul astept recomandari dar as prefera sa nu aiba alimentare externa.

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Da placa video Nvidia 9800 GT pe 256 biti este mai buna ca cea pe 64 de biti.

cu cat mai multi biti ai cu atat va fi mai scumpa si mai buna. culoriile si detaliile la jocuri va fi reale.

iar placa video GTX 260 are 448 de biti si este mai buna ca 9800

| ContulDeTPU explică (pentru octav005):

Stii cumva o modalitate de a pune alimentare separata pe placa video chiar daca nu are sursa?
Adica am 2 mufe care vin din hard si dvd writer cu 4 gaurele fiecare si ma gandesc ca poate pot face ceva cu ele.

| octav005 a răspuns (pentru ContulDeTPU):

Pai daca placa video nu are alimentare separata. nu ai cum.

unele placi se alimenteaza din placa de baza. pe pc-i express.

alte placi cele pentru jocuri. necesita alta alimentare tot din sursa. cu toate ca este conectata si pe pc-i express. unele au 2x4 pini. altele 2x6 pini.
dar stiu ca se gasesc adaptoare de la mufa molex, cea cu 4 pini, care vine si la HDD SI LA DVD, exista adaptor de la molex la 2x6 pini.