| SSaleu20 a întrebat:

Salut, poate cineva sa imi dea un video tutorial despre cum sa fac acel oc pentru placa de baza pentru a suporta memorii de 3200mhz?
La specificatii pe net scrie ca suport si 3200 (oc) adica overclock, dar cum se face acel oc?
E ok sa il fac?
Ma ajuta cu ceva ca am ram de 3200 si nu de 2400?

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sigur, e foarte simplu:
NU FACI ASTA!
toate, TOATE, OC-urile nu merita, nici macar putin, NICI MACAR ****FOARTE***** PUTIN
chiar daca (in primul rand) ai placa de baza care cica, ca ar sti de OC, si memorii care cica, ca ar suporta OC si AU RADIATOR

TOT nu merita, plusul de performata e atat de nesemnificativ ca nu merita NICI PE DEPARTE RISCUL SA RAMAI FARA PLACA DE BAZA, MEMORII SI ALTELE CARE SE POT ARDE DIN CAUZA OC-ului

ca sa nu mai vorbim de instabilitate...

| PainTech a răspuns:

"Ma ajuta cu ceva ca am ram de 3200 si nu de 2400. "
Nu prea. Prea putin. Diferentele sunt destul de nesemnificative, in primul rand pentru ca viteza RAM este foarte rar un bottleneck.

Cum se face OC-ul?
Intri in BIOS/UEFI si cauti optiunea respectiva. Fiecare marca e diferita, nu iti pot spune exact cum se numeste sau unde se afla.

Ai grija. OC-ul poate aduce instabilitate si temperatura degajata creste destul de tare, e posibil sa o arzi in unele cazuri ( ar trebui sa se inchida inainte sa se strice daca nu face fata, dar mai stii? ). O faci pe proprie raspundere.

| edit28 a răspuns:

La placa de baza nu se face overclock. Ce placa de baza ai?