| MiaunelMiaunescu a întrebat:

Poate cineva sa imi spune cum se scrie apasarea unui buton ca si conditie in C++?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MiaunelMiaunescu explică:

Nu e adevarat. Gech este o functie identica cu getche, diferenta e ca getche iti afiseza pe ecran caracterul introdus. Ideea e ca getche citeste instant, fara sa astepte sa dai tu enter. Fa o proba. Pune un char x. Apoi x=getch(). Si x-ul o sa ia valoarea introdusa de la tastatura. Ce vrei tu se face cam asa:
program blabla...
x=getch()
si incepi sa pui if(x==cod ascii la ce vrei tu, gen la plus)
atunci executi ce vrei
if(x==alt cod) si tot asa.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Poti sa faci cu getch() cred ca e cel mai usor pentru un incepator.

| MiaunelMiaunescu explică (pentru sltlp):

Getch este o functie cu care poti apasa orice buton pentru a iesi din aplicatie, eu am nevoie de o functie sau de un cod intreg care daca eu apas de exemplu pe tasta "+" sa execute un anumit cod...

| MiaunelMiaunescu explică (pentru MiaunelMiaunescu):

Nu e adevarat. Gech este o functie identica cu getche, diferenta e ca getche iti afiseza pe ecran caracterul introdus. Ideea e ca getche citeste instant, fara sa astepte sa dai tu enter. Fa o proba. Pune un char x. Apoi x=getch(). Si x-ul o sa ia valoarea introdusa de la tastatura. Ce vrei tu se face cam asa:
program blabla...
x=getch()
si incepi sa pui if(x==cod ascii la ce vrei tu, gen la plus)
atunci executi ce vrei
if(x==alt cod) si tot asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astepti citirea uni caracter de la tastatura

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/basic_io/