| CristianStefan01 a întrebat:

Poate cineva va rog, sa imi spuna daca un RTX 2060 functioneaza pe o placa de baza H110M Combo-G ASROCK, cu un i5-7400?

11 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, functioneaza, toate placile de baza moderne au slot pci express si aici se potriveste orice placa video.

| nicu991 a răspuns:

Merge insa vei face bootleneck cu procesorul ala.

| anonimg a răspuns (pentru nicu991):

Cristian Stefan, ai aici un link să înțelegi despre ce este vorba:
http://blogit.diabloscomputer.ro/......randament/
Oricum, sistemul îți va merge, chiar dacă procesorul și placa de bază nu sunt la aceeași înălțime ca și placa video.

| nicu991 a răspuns (pentru anonimg):

De mers, ii vor merge insa procesorul ala o sa se chinuie sa trimita catre placa video toate resursele de care aceasta are nevoie ( in unele cazuri).
Practic procesorul v-a sta in 100% utilizare in timp ce placa video v-a functiona la 60% din puterea sa de procesare.

| Andresso a răspuns:

N-o sa fie bottleneck mai deloc, nu asculta de toți neștiutorii.
O sa-ti mearga bine.

| nicu991 a răspuns (pentru Andresso):

Ca sa te lamuresc mai bine, arunca o privire aici https://www.cpuagent.com/......e-rtx-2060

Asadar combinatia CPU i5 7400 cu 16Gb RAM DDR4 si RTX 2060 vor face bootleneck de pana la 40% in gaming la rezolutia de 1080p.

Data viitoare nu mai da raspunsuri doar ca sa fie date si vino cu argumente care sa-ti sustina afirmatiile.

| Andresso a răspuns (pentru nicu991):

Detin componentele si nu observ niciun bottleneck. Vin-o la mine acasa in Constanta, te invit cu drag si-mi zici unde vezi fps-uri scazute aiurea. Te invit acasa sa vezi ce bottleneck au aceste componente ce ruleaza impreuna.
E treaba lunga de explicat pe un site ca TPU, o sa afli probabil dupa ce vei mai documenta.
Cum am mai zis, te invit acasa la mine sa-mi arati tu mie personal ce bottleneck de 40% visezi tu. Ca mai mult de 5% nu cred ca are.

| nicu991 a răspuns (pentru Andresso):

In ce activitati folosesti tu configuratia aia?

| Andresso a răspuns (pentru nicu991):

Gaming si streaming.

| nicu991 a răspuns (pentru Andresso):

Titluri de jocuri?

| Andresso a răspuns (pentru nicu991):

Pubg, forza horizon 4, si red dead redemption 2, League of Legends si Escape from Tarkov.
N-am intampinat scaderi bruste de fps-uri asa cum ar fi la un bottleneck...