Întrebare recomandată | energia a întrebat:

Salut.

Poate suna putin bizar...

Daca vreodata voi avea nevoie de unele documente din laptop, as putea cumva sa imi accesez laptopul cu ajutorul telefonului sau tabletei chiar daca sunt la distanta?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, se poate.
Doar că trebuie să lași laptopul mergând și să setezi la opțiunile de economie de energie să nu intre niciodată în stand-by, sleep mode sau mai rău - să se închidă.
Instalezi și pe laptop, și pe telefon aplicația Teamviewer. Le „împerechezi", apoi poți face orice de pe oricare dispozitiv pe celălalt.

| FrunzaVerdeRO a răspuns (pentru mihai69):

Nu era si chestia aia cu google, sa conectezi laptopul cu telefonul, imi scapa numele, dar acolo stiu ca nu trebuie tinut laptopul deschis

| mihai69 a răspuns (pentru FrunzaVerdeRO):

Aia e altceva - de Google drive spui. Dar prin Google drive (acum numit „Backup and Sync") ai doar posibilitatea să pui în comun fișiere. Dar cu TeamViewr, poți rula programe / aplicații pe care nu le poți rula decât pe celălalt dispozitiv. Sau poți descărca fișiere de pe unul pe altul ori de pe net și le salvezi într-un loc anume (un disc de rețea să zicem).
Sunt infinit mai multe posibilități.

| FrunzaVerdeRO a răspuns (pentru mihai69):

Pai a spus de documente si de asta ma gandeam la aceasta optiune, dar e adevarat, sunt multe variante posibile.