| CostiS98 a întrebat:

Pot incarca un 5s cu o baterie externa de 10000 mAh si curentul maxim 1.5A?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Telefonul isi ia cat trebuie, totul e sa aiba 5V, deci se poate incarca foarte bine de la o baterie externa care scoate 1.5A/5V. Chiar daca bateria externa sau incarcatorul poate da un curent mai mare, telefonul isi va lua in jur de 0.5A, cat ii trebuie. Daca incarcatorul sau bateria da un curent mai mic decat ii trebuie, de exemplu daca are maxim de 0.2A, incarcarea dureaza mai mult si incarcatorul poate sa se strice. Daca poate da mai mult curent, atunci e bine, telefonul va lua cat ii trebuie. La inceputul incarcarii curentul e mai mare, apoi spre sfarsitul incarcarii, curentul de incarcare scade si in cele din urma se opreste de tot. (Daca circuitul de incarcare din telefon e defect si nu opreste incarcarea, se produc gaze si bateria poate sa explodeze, daca acele gaze nu au pe unde iesi. De aceea e bine sa nu se lase telefonul la incarcat nesupravegheat)

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca bateria externa e incarcata.

| HardCore7750 a răspuns:

Da, chiar si cu 2A