| alexalx1234 a întrebat:

Pot pune o memorie ram de 1, 35v pe o placa de baza cu o memorie ram de 1, 2v?

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salut, verifica ai acelasi DDR, da se poate. O sa coboare la 1, 2V.
Nu prea conteaza asa mult voltajul, la ddr1 era un voltaj mai mare si consuma mai mult, la ddr3, ddr4 voltaj mai mic si eficienta mai mare.
Conteaza foarte mult frecventa.
De exemplu, daca ai 2 memorii ram ddr3 de frecvente diferite (1333 mhz si 1600mhz ) toate vor merge la frecventa cea mai mica (adica 1333mhz in exemplul meu).
Important este sa iti iei acelasi DDR (sa se potriveasca soclul) + de recomandat sa fie si aceeasi frecventa.
Poti face overclock daca iti permite bios ul placii de baza si daca ii maresti voltajul, se mareste si frecventa. Dar nu este recomandat. Eventual daca vrei sa te joci, trebuie sa ii pui un radiator. Sunt placute ram cu radiator (de obicei cele de gaming) unde suporta overclock (prescurtare OC)
Succes!

| NLS a răspuns:

Despre ce placa de baza e vorba si despre ce memorii?

Daca vrei sa mearga in Dual Channel, e obligatoriu sa aiba aceeasi frecventa, acelasi voltaj, aceeasi latenta (CL) si aceeasi capacitate (marime).

Daca nu tii la DualChannel, atunci frecventa poate sa fie diferita, vor functiona ambele placute la frecventa celei cu frecventa mai mica. INSA si in acest caz trebuie ca latenta si voltajul sa fie identice. DACA nu sunt, poti incerca (depinde de placa de baza) sa le aduci la acelasi voltaj si/sau aceeasi latenta din BIOS.
Uneori e usor, alteori e loterie. De precizat ca placile de baza cu un chipset superior te lasa sa faci mai multe...

| Raducons a răspuns:

Se poate pune, conditia este sa fie compatibila cu placa de baza si chiar daca nu e o sa dea o eroare