| GPA a întrebat:

Pot pune răcire pe memoriile RAM? Sau acestea sunt deja făcute?

https://playtech.ro/wp-content/uploads/2010/08/hyperx-h2 0.jpg

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea sunt deja facute dar iti trebuie un dispozitiv de racire cu lichid de racire. Acasa poti face sa pui un ventilator in carcasa si gata.

| GPA explică (pentru Salontanul):

Deci acel "radiator" de pe memoria RAM este integrat in aceasta doar pentru răcire? Nu-l pot pune chiar eu?

| Salontanul a răspuns (pentru GPA):

Nu. Nu poti face asemenea improvizatii. Risti sa scurcircuitezi memoria si s-o arunci. Poti sa pui racire activa cu cooler. Exista asa ceva dar trebuie sa ai alimentare pe placa de baza sau (daca se potriveste) o racire pasiva: http://www.pcgarage.ro/......r-memorii/

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Dupa cum arata in imagine, e instalat pe ele un cooler cu lichid, deci trebuie conectate la tevile cu lichid de la un sistem de racire cu lichid, dar dupa dimensiunile pe care le au, cred ca se pot monta si fara racire cu lichid si vor merge bine - se vor raci de la aerul care circula prin carcasa pc-ului.