| denisTiky a întrebat:

Poti face overclock pe un Intel core 2 duo e6550 de la 2. 33Ghz la 2.7 sau 3.0? Daca da, atunci merge cu coolerul stock? Si daca merge si cu cel stock (desi ma indoiesc) atunci cum se face? Din bios? Cu programe?

P.S: nu am overclockat niciodata, si daca am sa il ard nu imi pasa de el ca e ieftin si oricum imi iau alt pc, deci nu va ingrijorati de asta!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai o placa de baza teapana (multe faze), il poti duce pana pe la 2, 7-2, 8 cu coolerul stock, si pana la 3, 1-3, 2 cu un cooler aftermarket foarte performant.

Cifra record pe acest procesor a fost 3, 5 dar bineinteles ca nu pentru daily use, doar pentru teste, si probabil racit cu azot lichd sau vreun sistem custom pe apa.

Se face din BIOS.
In primul rand trebuie sa cauti si sa setezi M.I.T. pe Enable. (MB Intelligent Tweaker)
Apoi cresti in pasi mici multiplicatorul si in acelasi timp CPU Host Frequency.
Multiplicatorul 6 de exemplu si frecventa 440.
Asta iti va aduce o frecventa de 2, 6GHz.

Acum trebuie sa vezi daca e stabila, si poate face fata unor situatii extreme.
Adica trebuie sa rulezi un stres de procesor.
Prime95, FFT-Z sau IBT (IntelBurnTest). Eu am folosit ultimele 2 cand a fost cazul, Prime95 nu e pe gustul meu.

Setezi acolo durata (macar 3 ore), cata memorie RAM sa foloseasca si treapta de stres, si astepti.
Daca primesti eroare, ecran albastru, freeze, e semn ca nu duce, si trebuie sa scazi putin frecventa sau multiplicatorul, sau ambele.
Daca e totul in regula, mai incerci sa cresti, dar in trepte mici!
Daca nu stii ce faci, risti sa arzi tot sistemul degeaba/aiurea.
Cu cat e racit mai bine, cu atat poti urca mai sus.
Conteaza si pasta, nu doar coolerul, si bineinteles carcasa ( ventilatia din ea)

3 răspunsuri:
| denisTiky explică (pentru NLS):

Placa mea de baza este gigabyte ga g33 ds3r. Nu stiu cat de buna este ea pentru overclock avand in vedere ca si ea si procesorul sunt foarte vechi, dar voiam sa cresc putin frecventa la procesor sa vad cum merge dupa in jocuri. Voiam sa o duc pana in 2.4-2.5, crezi ca la frecventa asta pot ajunge fara sa risc prea mult? Si merge pe placa mea de baza si cu cooler stock?

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

G33 DS3R e din aprilie 2007 (m-am uitat pe pagina oficiala la rubrica BIOS ), si suporta procesoare Core 2 Quad.

Conform
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_chipsets#Core_2_chipsets
nu are cel mai slab chipset din seria aceea, deci ar trebui sa mearga macar pana la 2, 6 cu coolerul stock, cu pasii ce ti i-am dat mai sus.
Doar sa nu te lacomesti, trebuie lucrat in pasi mici.

Insa daca pasta termoconducatoare e tot cea stock, si in plus, daca nu a fost schimbata niciodata, nu te-as sfatui sa incerci nimic, decat daca vrei ca rezultatul sa fie unul "incendiar".
Daca schimbi pasta cu ceva bun (Arctic MX-2) si o intinzi in strat optim (un strat cat mai subtire dar care sa acopere cat mai mult din suprafata ) va merge.

DAR 300 de MHz in plus nu vor face mare diferenta in jocuri (depinde despre ce jocuri e vorba).

| denisTiky explică (pentru NLS):

Pasta e schimbata, dar nu stiu ce pasta e. Am mers in oras la un service de pc-uri si mi-au dat ditamai seringa cu pasta, nu scrie nimic pe seringa e una medicinala. Dar am schimbat-o ultima data prin primavara. Oricum o sa o mai schimb daca e nevoie inca odata, prima imi curat pc-ul de praf(e mare nevoie) si dupa ma uit la pasta sa vad daca e uscata si daca da atunci o schimb.