| Paeki a întrebat:

Poți să pui și HDD și Ssd în același timp pe un laptop? Dacă da, care e procedura? După ce le montezi, mai trebuie instalate ceva programe sau altceva? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Poți să pui HDD+SSD sau SSD+SSD dacă laptop-ul suportă dual drive, adică să aibă două slot-uri sata.
Dacă are un singur slot sata și unitate optică, scoți unitatea optică și introduci un Caddy. Caddy-ul îți permite să înlocuiești o unitate optică cu una de stocare, adică HDD/SSD sata.

| Ineys a răspuns:

Depinde. de laptopul tau.
Spre exemplu eu la al meu ( laptop fara unitate optica si foarte slim ) pot pune un HDD + SSD in urmatoarea combinatie: Fie pastrez HDD-ul actual si imi cumpar un SSD M2 ( special pentru laptop ), fie daca nu vreau sa imi cumpar SSD M2 ( din motivul ca e scump ) sunt obligat sa renunt la HDD si imi cumpar un SSD de 2.5 pe care il pun in locul HDD-ului.

Daca tu ai unitate optica, poti sa o scoti daca nu ai nevoie si sa adaugi un SSD de 2.5 in locul ei, sau daca vrei sa iti cumperi M2, poti sa pastrezi si unitatea optica, deoarece ai un slot dedicat pentru el.

Poti pune si 2 SSD-uri, unul de 2.5 cum ziceam in locul unitatii optice si unul M2.

Nu, nu trebuie instalat nici un program. De obicei instalezi Sistemul de Operare pe SSD si restul programelor pe HDD. Eu personal as face 2 partitii: Partitia C ( sau ce litera vrei tu, partitia in care instalezi Sistemul de Operare+ alte programe, adica SSD-ul ) si Partitia D ( partitia in care iti stochezi filme, muzica, jocuri, etc, adica HDD-ul ).

Iti recomand sa instalezi alte programe precum, browsere, media playere, si mai stiu eu ce ( cele executabile pe intelesul tuturor ) pe SSD, deoarece le vei accesa foarte des.
Desigur, daca ai un joc preferat pe care-l joci mereu il poti pune si pe acesta pe SSD. In cazul jocurilor SSD-ul te ajuta doar la incarcarea hartilor, texturilor etc. Nu iti afecteaza FPS-urile fie ca ai HDD sau SSD.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca laptop-ul are mai multe bay-uri de ssd, sau are locatie pentru hdd si pentru M2, atunci poti sa le pui pe amandoua (multe laptop-uri au, mai ales alea de 17")

sau, daca laptop-ul are unitate optica, atunci o scoti (are un singur surub) si pui in locul ei un hdd caddy
http://www.hddcaddy.ro/
cauta chestia asta si pe eMAG sau compari.ro, s-ar putea sa gasesti mai ieftin, dar sunt greu de cautat pentru ca nu se numesc caddy ci rack sau ceva asemanator si sunt puse in sectiuni foarte aiurea
https://www.emag.ro/rack-hard-disk/filter/interfata-hdd-f238,sata-v694/c

nota benne: te sfatuiesc FOARTE serios ca in caddy sa pui hdd-ul si ssd-ul in loc de unitate optica, pentru ca in general la unitatea optica e un sata mai slab, ca nu ii trebuie

laptop-ul meu are doua bay-uri de hdd, unitate optica si slot de M2 :D

daca nu indeplinesti nici una de mai sus, atunci tot te sfatuiesc sa inlocuiesti hdd cu ssd, iar la hdd sa ii cumperi o cutie externa
https://www.emag.ro/......priceasc/c
eventual, daca printr-un noroc deosebit ai iesire de eSata, atunci, si mai bine (merge MUULT mai bine decat USB-ul) asa ca, cauta cutie cu esata

| Paeki explică:

Mulțumesc mult de răspunsuri. Chiar m-ați ajutat mult