| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, puteti sa imi spuneti va rog cam ce trebuie sa stiu despre placile de baza? Adica a mea este ddr2 si clar trebuie sa o schimb.Dar daca imi iau una ddr3 pot sa folosesc memoria ram de ddr2 pana imi iau alta?

5 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

Nu poti pune ram DDR2 pe placa de baza cu suport DDR3

Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti.
Soclurile celor doua tipuri de memorie sunt diferite.
De asemenea, este posibil sa ai nevoie si de alt procesor, cooler, etc.

| TheDarkDragon explică (pentru Bula):

Oricum vreau sa imi iau si alt procesor, dar de unde stiu daca este compatibil sau nu cu placa de baza? Ca nu am chef sa le cumpar degeaba.

Bula
| Bula a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Cauti manualele de utilizare de pe site-urile placilor de baza.
In ele gasesti toate aceste informatii.

| gelu1970 a răspuns:

Sunt placi ce suporta si ddr2 si ddr 3
trebuie doar sa cauti