| AlinCosty a întrebat:

Salut, puteți să-mi recomandați un DSLR bun și ieftin pentru începători, care sa facă poze frumoase și sa aibă o focalizare bună și ce kit ar trebui sa-mi iau? Ms!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Nou,nu prea ai ce sa cumperi cu 1500Ron.
Cauta un Sony A6000 second hand, cel mai bine dupa parerea mea.
A6000 este Mirrorless, nu DSLR.
Tehnologia Mirrorless este noua si acum toti producatorii incep sa o implementeze, deci nu are de ca sa iti fie frica de ea.Si superioara DSLR-ului(parerea mea).
Altfel uita-te dupa un D3500/D3400/D3300,sunt aproape identice intre ele, chiar poti salva niste bani cumparand second hand un D3300.
Nu te uita la acel Canon 4000D pentru ca este o gluma.

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ce buget ai?

| AlinCosty explică (pentru danbnz):

Pana în 15 milioane cred

| danbnz a răspuns (pentru AlinCosty):

Sunt de aceiasi parere cu BRares...

Uite si un exemplu de pe olx care se incadreaza in bugetul tau:

https://www.olx.ro/......aX0JT.html

| AlinCosty explică (pentru danbnz):

Salut ce zici de asta https://www.olx.ro/......cMAHX.html promoted

| XYZ02 a răspuns:

Mentioneaza te rog bugetul si la ce o sa il folosesti?
Eu mereu recomand un Nikon D90 impreuna cu un obiectiv de 50mm f1.8 cand vine vorba de ieftin.
Este ideal pentru portrete acest obiectiv, unul kit este, dupa parerea mea, cea mai proasta alegere posibila cand iti cumperi un aparat foto pentru ca nu este bun la nimic, dar este decent la toate.

Pe cand acest 50mm f1.8 este foarte bun atat pentru portrete, cat si in low light.

| AlinCosty explică (pentru XYZ02):

Pai ceva ieftin și vreau sa îl folosesc la poze și rareori filmări, dar în general poze

| AlinCosty explică (pentru XYZ02):

Salut ce zici de asta https://www.olx.ro/......cMAHX.html promoted?

| XYZ02 a răspuns (pentru AlinCosty):

Aparatul este in regula, intreaba cate cadre are.
Daca a fost utilizat doar pentru cateva vacante probabil are pana in 5 000.
Am vazut acum cateva saptamani la Media Galaxy un A6000 resigilat la 1200-1300Ron cu obiectiv kit, dar acum asta este imporbabil sa se mai intample.

| AlinCosty explică (pentru XYZ02):

Dar dacă as lua un resigilat ce are?
Adică cu ce defecte poate sa vina?

| Bizon95 a răspuns (pentru AlinCosty):

Trebuie sa il verifici foarte, FOARTE bine cand il iei
poate sa aiba zgarieturi, daca in general sunt naspa, iar pe ecran sunt deranjante, insa pe lentila sunt CRIMA!
iar diferenta de pret nu e in general asa de semnificativa

| XYZ02 a răspuns (pentru AlinCosty):

Resigilat nu trebuie sa aiba nicio problema functionala si cateodata are o problema estetica. Poate o zgarietura, dar nu pe obiectiv sau ceva pe senzor care ar putea afecta imaginea.

Inainte sa cumperi un aparat foto second hand ar fi bine sa faci o poza si sa verifici daca apar pete sau ceva in ea.(in general sunt cauzate de o zgarietura pe lentila obiectivului sau impuritati pe senzor(praf sau ulei))

| AlinCosty explică:

Buget pana în 15 milioane, vreau să-l folosesc în special pentru poze și rareori pentru filmări. Să-mi lăsați link de la camera!

| Bizon95 a răspuns (pentru AlinCosty):

Nou,nu prea ai ce sa cumperi cu 1500Ron.
Cauta un Sony A6000 second hand, cel mai bine dupa parerea mea.
A6000 este Mirrorless, nu DSLR.
Tehnologia Mirrorless este noua si acum toti producatorii incep sa o implementeze, deci nu are de ca sa iti fie frica de ea.Si superioara DSLR-ului(parerea mea).
Altfel uita-te dupa un D3500/D3400/D3300,sunt aproape identice intre ele, chiar poti salva niste bani cumparand second hand un D3300.
Nu te uita la acel Canon 4000D pentru ca este o gluma.

| AlinCosty explică:

Second hand nu prea as vrea sa cumpăr ca nu am încredere!