| StefanPetru a întrebat:

Salut,

Recent a inceput sa mi se miste foarte greu PC-ul (deschideam google chrome si trebuia sa astept vreo 5-6 minute ca sa intru pe fb / youtube / google etc, sau daca intram intr-un joc mi se bloca jocul peste vreo 10 min de la intrare si alte faze de genu ).
Asa ca am hotarat sa reinstalez windowsul si nu pot sa il reinstalez. Practic din momentul in care apare "Windows is loading files" (si bara aia care se incarca) incep problemele si anume ca dureaza vreo 30-40 de min pana ajunge in faza de facut partitiile si dupa ce sterg C-ul si ii dau NEW ca sa fac altul se blocheaza si ramane asa... Am incercat 3 windowsuri pana acum windowsuri care au mers inainte si pe care le folosesc de mult timp ( am incercat sa instalez si de pe stick)...

Puteti sa ma ajutati? De unde este problema?

Specificatii PC: 4 GB RAM (DDR2@1066mhz) / CPU AMD triple core 2, 5 ghz / placa video Nvidia 8400 GS 246 mb / hdd 250 GB.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai o defectiune la o piesa. Trebuie dus la un meserias. Nu vei putea face nimic singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca nu trebuie neaparat sa faci alta partitie, nu? Poti pur si simplu sa formateci C-ul si sa ii spui sa instaleze Windows-ul pe C. Daca mai ai probleme de genul, te sfatuiesc sa mergi la un alt calculator si sa pui pe un stick USB sau un DVD (ce-ti vine mai la indemana) un Ubuntu Live, cu ajutorul caruia sa formatezi eventual C-ul. Ar mai putea sa fie si o problema de hardware, incearca sa desfaci calculatorul si sa pui aspiratorul la treaba, s-ar putea sa se supraincalzeasca componentele daca nu mai au aerisire cum trebuie.

| IFlorin97 a răspuns:

Dezinstaleaza google crome, foloseste ccleaner si incearca Opera sa vezi ce bine se misca

| 9Mike a răspuns:

@iF10rin
Omule bun, inainte sa ii faci reclama la Opera, citeste si tu intrebarea. A formatat partitia, deci nu mai are instalat niciun sistem de operare, iar acum nu stie ce sa faca, pentru ca nu poate instala unul.

Acum, revenind la subiect, alea 3 Windows-uri pe care ai incercat sa le instalezi au avut aceeasi problema? (timpul lung de incarcare).

| StefanPetru explică (pentru 9Mike):

Da aceeasi problema la toate...

P.S. Eu zic ca PC-u nu se incalzeste foarte tare am 2 ventilatoare + cooler la procesor cu racire pasiva si activa... Cat despre praf nu am deloc...

| 9Mike a răspuns (pentru StefanPetru):

Atunci cei care au raspuns au dreptate. Cum din 3 sisteme de operare niciunul nu ti-a mers, s-ar putea sa ai o problema la HDD. Eu zic sa mai incerci o data fara sa faci o partitie noua, doar formatezi complet HDD-ul, delimitezi iar partitiile si instalezi pe una dintre ele. DAR sa nu uiti sa salvezi datele importante pe alt dispozitiv.

| StefanPetru explică (pentru 9Mike):

Si cum as putea salva datele pe un alt dispozitiv daca nu merge windows-ul?

| gamer1234 a răspuns:

Calculatorul e pergect; nu ar fi probleme... poate la placa de baza,sau sunt probleme la hdd.
Si mie mi se misca (si se misca)greu, pentru ca am conexiuni proaste la hdd, procesor praf, ram putin, placa video integrata praf, placa de baza praf si memorie putina (37~38/40gb)
Tu ai piese foarte bune, dar probabil ai probleme la placa de baza, la hdd, sau la sursa de alimentare.

PS Daca ai tinut tot timpul PC-ul in priza sigur a afectat piesele.