| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Salut, recent am achizitionat un microfon superlux e205u, vreau sa-mi fac vocea sa sune mai ca la radio, in obs exista optiunea de compressor, la mine nu pare sa faca nimic.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti cumperi un microfon, asta inca nu te face cantaret-vedeta.
Optiunea "compresor" (de dinamica) doar iti atenueaza vocea, daca este prea tare.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Definește „sa-mi fac vocea sa sune mai ca la radio".
Funcția de comprimare înseamnă compresia dinamicii - adică, mai pe înțeles: dacă la un sunet slab, la ieșirea microfonului se produce un semnal de 10 mV, iar la unul foarte puternic se poate ajunge la 1 v (sunt cifre orientative, nu reale) când ești pe „normal", atunci pe „comprimat", la sunete slabe vei avea tot 10 mV (sau aproape), însă la cele tari o să obții numai 100 mV.
Această funcție NU alterează în niciun fel sunetul, nu modifică frecvența, armonicile sau altceva - doar nivelul.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru mihai69):

Ok, multumesc de răspuns, acum am înțeles!