| Ionjutz a întrebat:

Salut, recent am cumparat un smart tv Samsung 32f6400 si vreau sa stiu daca pot instala aplicatii pe el si cum sa le instalez,plus ca as dori sa stiu de unde le-as putea descarca. Si inca ceva, pe ce sistem de operare lucreaza?

Mersi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smart TV foloseste un sistem de operare 'propriu' care este de fapt un wrapper peste un engine de browser, iar aplicatiile (am facut acum vreo 3ani o aplicatie pentru Samsung Smart TV deci s-ar putea sa se fi modificat, dar nu cred) sunt precum niste aplicatii web.
Pentru a instala aplicatii de pe net, poti folosi magazinul lor, precum pe telefoane, e preinstalat (poti de asemenea sa instalezi aplicatie '3rd party', cu un server apache la tine in pc, pe care te conectezi de pe televizor, ca dev:
https://www.youtube.com/watch?v=HppJHKwCGCo

Decat sa iei un smart tv, recomand sa iti iei o bijuterie 3D si un dlna wifi dongle (~50euro) pentru a-ti conecta smartphone-ul, tableta, laptop-ul la televizor pentru a emite orice content.