| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,recent am descoperit ca laptopul meu a făcut contact cu lichide(sora mea a vărsat suc), inițial nu știam, l-am băgat în priza și a făcut de 2 ori scurt.L-am lăsat câteva zile cu ecranul în jos și am mers cu el la service unde când a fost băgat în priza mergea, domnul de acolo spunadu-mi sa-i fac un stres test în caz ca vreo componenta este stricata.Am descarcat ocup sau ceva de genul. Ceea ce ma neliniștește este ca am observat ca sistemul de răcire este activat chiar dacă nu deschid un joc sau altceva.O alta problema, laptopul nu se aprinde fără incarcator(când am descoperit ca a făcut contact cu lichide l-am desfăcut și i-am deconectat bateria).

5 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Si intrebarea fiind? Aia cu sistemul de racire? Cu bateria, ca nu esti sigur daca sa o pui inapoi sau nu?
Eu zic sa nu-ti faci probleme, probabil ca la zona bateriei a fost scurtcircuitul. S-a uscat de-atunci....Monteaz-o, eventual mai sterge-i contactele, sa fii sigur (atat ale ei cat si ale laptopului).
Despre sistemul de racire, ventilatorul: ma indoiesc ca ar avea mari probleme. Doar sa nu fi varsat un suc sau ceva dulce, poate ca tureaza mai greu dupa, lipicios si aduna praf. Curata-l si p-ala.
Altfe, dupa cum scrii ca porneste, functioneaza, nu vad nimic nasol, e cu final fericit.
PS: daca la service nu l-a desfacut deloc, foarte rau. Ar fi trebuit macar sa ti-l sufle, sa ti-l igienizeze putin, ca sa nu zic sa se asigure ca nu mai e umeazeala, sau zone cleioase pe acolo...

| GhitaAndrei2000 explică (pentru SharpEagle):

Ma gândesc sa reinstalez Windows-ul pentru ca eu nu am mai făcut nimic pe el și are o grămadă de update uri și ar fi și o curățare de sistem.O sa vad în timp ce se va întâmpla.

| SharpEagle a răspuns:

PS: cred ca si-a luat sor-ta o papară soră cu moartea, ca la hotii de cai rolling on the floor

| GhitaAndrei2000 explică (pentru SharpEagle):

Nu a pățit nimic, doar ca nu o mai las, și da a vărsat suc cola

| Nitmihi23 a răspuns:

Bagă-l în orez o 24h absoarbe umiditatea și stropii de suc rămași în laptop.
Și dacă nu mai ai nevoie de el, nu merge scapă din greșeală și niște cola pe el și se poate spune că s-a terminat laughing