| Misaila_Cosmin_1997 a întrebat:

Recent am instalat windows 10 cu drivere cu tot insa am o problema mare cu conectarea wireless. Sta conectat un timp si dupa nu imi mai gaseste reteaua wireless pana nu inchid si deschid laptop. Tin sa precizez ca nu e de la router pentru ca pe alte dispozitive functioneaza corect

2 răspunsuri:
| andreyGJKUIO96 a răspuns:

Salut, iti voi spune cate ceva in legatura cu problema pe care o ai...

conecta la router si functioneaza la parametri normali!
1. Driverul placii de retea wireless este corupt.
2. Probleme cu sistemul de operare.
3. Probleme cu autentificarea laptopului la router (in cazul in care reteaua este securizata)
Restartati laptopul si apoi incercati sa va conectati la conexiunea wireless din nou. Testati conexiunea wireless.

Daca nu va puteti conecta este posibil să fie o problemă cu driverul placii de rețea wireless, probabil driverul acesteia este corupt. Ar necesita verificarea acestuia in Device Manager.
Start>Run>apoi scrii " devmgmt.msc " (fara ghilimele)>Enter
In Device Manager, găsiți placa de rețea wireless care de obicei se afla in categoria adaptoare de rețea ( Network Adapters ), faceți clic dreapta pe adaptorul wireless și dezinstalați driverul (Uninstall). Acum, reporniți laptop iar apoi lăsați-l să detecteze placa de rețea wireless și reinstalați driverul. Testați conexiunea wireless.

În cazul în care nu ajută, încercați să descărcați cel mai recent driver de pe site-ul producatorului placii de retea wireless sau daca nu gasiti incercati sa descarcati ultima versiune de driver de pe site-ul producatorului laptopului ce il aveti și să reinstalați driverul. Driverul se alege in functie de tipul de sistem de operare ce se afla instalat pe laptop. Testați conexiunea wireless.

In cazul in care in continuare nu va puteti conecta la router si conexiunea pe care incercati sa o accesati este securizata de o parola este posibil ca acea parola sa fie problema. Daca in trecut laptopul a mai fost conectat la aceasta retea sau la una ce poarta acelasi nume este posibil sa fie o problema cu incompatibilitatea parolei pe care o stie laptopul pentru acea retea si parola ce o introduceti acum. Pentru a evita aceasta problema ar trebui sa verificati daca mai exista salvata aceasta retea in conexiunile laptopului dumneavoastra in meniul Manage Wireless Networks.
Control Panel > Network and Internet > Manage Wireless Networks
In cazul in care in acea lista observati numele retelei la care incercati sa va conectati ar trebui sa o stergeti dupa care sa incercati sa va conectati iar la conexiunea wireless ce nu mergea pana acum. Testati conexiunea wireless!
În cazul în care conexiunea nu funcționează nici acum exista posibilitatea ca problema se fie din sistemul de operare, ceea ce ar insemna sa va salvati datele de pe laptop si sa faceti o reinstalare a sistemului de operare impreuna cu toate driverle necesare acestuia. Testați conexiunea wireless.

În cazul în care conexiunea fără fir încă nu funcționează, cel mai probabil placa de rețea wireless este defecta. Înlocuiți placa de rețea wireless. SPER CA TEAM AJUTAT!

| andreyGJKUIO96 a răspuns:

Salut

Laptopul vede routerul wireless, deci vede reteaua wireless, dar nu se poate conecta la ea sau nu poate obtine un IP de la router. Un alt laptop sau PC se poate conecta la router si functioneaza la parametri normali!
1. Driverul placii de retea wireless este corupt.
2. Probleme cu sistemul de operare.
3. Probleme cu autentificarea laptopului la router (in cazul in care reteaua este securizata)
Restartati laptopul si apoi incercati sa va conectati la conexiunea wireless din nou. Testati conexiunea wireless.

Daca nu va puteti conecta este posibil să fie o problemă cu driverul placii de rețea wireless, probabil driverul acesteia este corupt. Ar necesita verificarea acestuia in Device Manager.
Start>Run>apoi scrii " devmgmt.msc " (fara ghilimele)>Enter
In Device Manager, găsiți placa de rețea wireless care de obicei se afla in categoria adaptoare de rețea ( Network Adapters ), faceți clic dreapta pe adaptorul wireless și dezinstalați driverul (Uninstall). Acum, reporniți laptop iar apoi lăsați-l să detecteze placa de rețea wireless și reinstalați driverul. Testați conexiunea wireless.

În cazul în care nu ajută, încercați să descărcați cel mai recent driver de pe site-ul producatorului placii de retea wireless sau daca nu gasiti incercati sa descarcati ultima versiune de driver de pe site-ul producatorului laptopului ce il aveti și să reinstalați driverul. Driverul se alege in functie de tipul de sistem de operare ce se afla instalat pe laptop. Testați conexiunea wireless.

In cazul in care in continuare nu va puteti conecta la router si conexiunea pe care incercati sa o accesati este securizata de o parola este posibil ca acea parola sa fie problema. Daca in trecut laptopul a mai fost conectat la aceasta retea sau la una ce poarta acelasi nume este posibil sa fie o problema cu incompatibilitatea parolei pe care o stie laptopul pentru acea retea si parola ce o introduceti acum. Pentru a evita aceasta problema ar trebui sa verificati daca mai exista salvata aceasta retea in conexiunile laptopului dumneavoastra in meniul Manage Wireless Networks.
Control Panel > Network and Internet > Manage Wireless Networks
In cazul in care in acea lista observati numele retelei la care incercati sa va conectati ar trebui sa o stergeti dupa care sa incercati sa va conectati iar la conexiunea wireless ce nu mergea pana acum. Testati conexiunea wireless!
În cazul în care conexiunea nu funcționează nici acum exista posibilitatea ca problema se fie din sistemul de operare, ceea ce ar insemna sa va salvati datele de pe laptop si sa faceti o reinstalare a sistemului de operare impreuna cu toate driverle necesare acestuia. Testați conexiunea wireless.

În cazul în care conexiunea fără fir încă nu funcționează, cel mai probabil placa de rețea wireless este defecta. Înlocuiți placa de rețea wireless.
Sper ca te-am ajutat!